برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ ماه پیش پرسیده شده

روش‌های برقراری ارتباط و حرف زدن با جنین کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

حرف زدن مداوم

شاید از نظر خودتان و یا اطرافیان صحبت کردن با جنین کار خنده‌داری به نظر برسد ولی برای اینکه بتوانید بهترین سطح ارتباطی را با فرزند خود برقرار کنید باید در مورد اتفاقات روزانه خود با او گفت‌وگویی داشته باشید. از رفتن به فروشگاه، صحبت کردن با یک دوست، لذت بردن از فیلمی که اخیراً دیده‌اید و... می‌تواند برای جنین شما لذت‌بخش باشد. در واقع او از شنیدن آوای صدا شما لذت می‌برد و آرام می‌شود.

در این زمینه زیاده‌روی نکنید. سعی کنید گاهی سکوت را به عنوان راهی برای صحبت کردن با جنین خود به کار ببرید. فرزند شما همانطور که عاشق آوای صدای شماست، گاهی هم به سکوت و آرامش نیاز دارد. در واقع صداهای درونی شما مانند تپش قلب می‌تواند آرامش خاصی را به جنین شما منتقل کند.

تعریف قصه

برای برخی از مادران صحبت کردن با جنین کار سختی است به همین دلیل نباید خودتان را تحت فشار قرار دهید. می‌توانید برای جنین خود کتاب داستان بخوانید. کتاب داستان‌هایی که انتخاب می‌کنید باید شادی‌آور باشد، چون جنین این موضوع را از لحن و آوای صدای شما درک می‌کند. 

پخش موسیقی از راه‌های حرف زدن با جنین

موسیقی یکی از روش‌های صحبت کردن با جنین است. شما مجبور نیستید که خود را محدود به حرف زدن کنید، گاهی شرایط مادر در وضعیت روحی خوبی نیست و برای اینکه بتواند ارتباط خود را با جنین بهبود ببخشد، باید از روش‌های دیگری استفاده کند. موسیقی یکی از آن‌ها است. بسته به علاقه خود و البته با توجه به وضعیتی که دارید باید از موسیقی‌های ملایم با لحن آرام استفاده کنید. یادتان باشد میزان صدای موسیقی خود را در حد پایینی نگه دارید چون اگر صدای آهنگ شما زیاد باشد ممکن است جنین را بترساند.

همیشه از یک موسیقی تکراری استفاده نکنید و مجموعه مختلفی از آهنگ‌ها را در سبک‌های مختلف گوش دهید. این مهم روی توانایی یادگیری و مهارت‌های آینده او تأثیر مثبت می‌گذارد.

شعر خواندن از راه‌های حرف زدن با جنین

برای جنین خود شعر بخوانید. می‌توانید به دیوان حافظ سری بزنید و برای جنین‌تان اشعاری نفیس و زیبایی را بخوانید. سعی کنید هر شعری که انتخاب کرده و آن را می‌خوانید با ریتم باشد و کمی آن را به آواز خواندن نیز نزدیک کنید. این مهم برای ارتقای توانایی‌های یادگیری فرزند شما مؤثر خواهد بود.

منبع: حرف زدن با جنین | از چند ماهگی با جنین حرف بزنیم؟۵