برو به محتوای اصلی
سوال
ترسمرگ
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

علل ترس از مرگ چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. رفتار و کارنامه در زندگی

خیلی از شما، در واقع به دلیل عدم رضایت از خودتان در زندگی، از مرگ می‌ترسید. فکر می‌کنید که تا این سن، بد بودید و هیچ کاری برای دنیا و برای دیگران نکرده‌اید. شاید دلیل اصلی ترس شما از مرگ، اعمال و رفتاری باشد که تاکنون انجام داده‌اید. 

2. لذت نبردن از زندگی

خیلی‌ها برای زندگی حرص می‌خورند. نگران هستند که هنوز از دنیا و از امکانات استفاده نکرده و هنوز همه لذت‌ها را تجربه نکرده‌اند. وقتی به خود می‌نگرند دیگر زمانی برای برآورده شدن آرزوهایشان باقی نمانده است. این افکار به صورت هوشیار و ناهوشیار ذهن شما را می‌تواند مشغول کرده و سبب ترس از نیستی یا مرگ در شما شود.

3. ترس از زندگی پس از مرگ

اگر به زندگی پس از مرگ باور دارید و از مرگ می‌ترسید، به این دلیل است که فکر می‌کنید زندگی بعدی شما بدتر و تلخ‌تر از زندگی حال حاضر شماست. پس باید ملزومات زندگی بعدی را انجام دهید. احساس گناه و پشیمانی از کارهایی که انجام داده‌اید، ترس را در شما بیشتر می‌کند. 

4. مرگ، پایان زندگی است

اگر به زندگی پس از مرگ و دنیای بعدی باور ندارید، دلیل ترس از مردن شما این است که فکر می‌کنید مرگ پایان زندگی است. یا فکر می‌کنید هر کاری انجام دهید پوچ است و یا فکر می‌کنید زمان شما آنقدر محدود است که نمی‌توانید به زندگی لذت‌بخشی برسید.

5. دیدن مرگ دیگران

یکی از علل ترس از مرگ، دیدن مرگ عزیزان و یا افراد دیگر از نزدیک است. بجز کسانی که در مشاغل بیمارستانی فعالند، برای باقی افراد دیدن مرگ کسی بسیار معدود است. این اتفاق آنقدر وحشتناک است که زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع: ترس از مرگ | دلایل و نحوه درمان ترس از مرگ۳