برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علائم مادر در هفته نوزدهم بارداری چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

دردهای شکمی

بزرگ‌تر شدن هرچه بیشتر جنین به ماهیچه‌های شکم فشار وارد می‌کند که این امر می‌تواند سبب بروز دردهایی در ناحیه شکم بشود. این دردها اغلب طبیعی هستند و به عنوان علامتی از رشد جنین و تلاش کودک برای جایگیری در رحم تلقی می‌شوند. با این حال اگر درد در ناحیه شکم موجب ناراحتی بسیاری در شما شده بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

احساس ضعف و سرگیجه

اگر در این هفته دچار ضعف و سرگیجه شدید، باید بدانید که تنها نیستید بلکه بسیاری از بانوان در هفته نوزدهم بارداری خود تجربه مشابهی را گزارش می‌دهند. علت بروز سرگیجه در هفته نوزدهم بارداری این است که با افزایش حجم رحم فشار بیشتری به رگ‌های خونی وارد می‌شود. همچنین فضای کم‌تری برای ریه‌های شما وجود دارد و در نتیجه اکسیژن کم‌تری به اندام‌ها می‌رسد که این امر در نهایت منجر به بروز سرگیجه می‌شود. البته کم‌آبی و گرسنگی نیز می‌تواند تأثیر بسزایی در پیدایش این حالات ناخوشایند داشته باشد. در نتیجه تلاش کنید که در طول روز مایعات بیشتری بنوشید و خود را گرسنه نگه ندارید.

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا در هفته نوزدهم بسیار شایع است و تا حد زیادی مادران را می‌آزارد. انجام حرکات کششی در طول روز و داشتن فعالیت‌های ورزشی نظیر برخی تمرین‌های یوگا به شما کمک می‌کند تا بتوانید درد خود را کاهش دهید و با سهولت بیشتری این دوران را پشت سر بگذارید.

درد باسن

بسیاری از مادران در این هفته بارداری از درد در ناحیه باسن شکایت می‌کنند. این درد می‌تواند هنگام دراز کشیدن بیشتر احساس شود و در نتیجه خواب شما را به هم بریزد. برای آنکه بتوانید با این مشکل کنار بیایید بهتر است شب‌ها به پهلو بخوابید و بالش کوچکی را بین زانوهای خود قرار دهید.

منبع: هفته نوزدهم بارداری | علائم و تغییرات جنین در هفته نوزدهم۲۴

سوالات مشابه

آمار سوال

۳۶ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه