برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

نحوه مصرف قرص کلونیدین چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

کلونیدین را باید با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف تمامی مواردی که روی آن نوشته شده است را با دقت بخوانید. به دلیل افزایش عوارض یا کاهش مصرف نباید دوز بیشتر یا کمتری استفاده کنید اما ممکن است دکتر شما این دوزها را در طول درمان تغییر دهد پس هربار که پزشک تجویز را تمدید کرد دستورش را بررسی کنید. اگر علت مصرف فشار خون بالاست حتی زمانی که به فشارخون متناسب دست پیدا کردید از استفاده آن دست نکشید به دلیل این که فشار خون عموما علائمی ندارد پس ممکن است نیاز باشد تا آخر عمر مصرف را ادامه دهید.

کلونیدین را عموما در صبح یا قبل از خواب باید مصرف کنید و اگر در دوره‌های متفاوتی آن را مصرف می‌کنید به طوری تنظیم کنید که بیشترین زمان مصرف آن در صبح یا قبل از خواب تنظیم شود. این دارو را می‌توانید با غذا یا بدون آن مصرف کنید و نباید آن را قبل از قورت دادن بجوید.

اگر می‌خواهید عمل جراحی انجام دهید به پزشکتان اطلاع دهید شاید لازم باشد تا زمانی آن را مصرف نکنید. خوردن دو نوع متفاوت از این قرص یا قطع یکباره آن بدون مشورت پزشک باعث علائم ناخوشایند در فرد می‌شود. اگر دچار بیمار شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید به دلیل این که مریضی طولانی مدت می‌تواند جذب کلونیدین را کاهش دهد و این نکته مخصوصا در کودکانی که از این دارو استفاده می‌کنند بسیار مهم است.

منبع: قرص کلونیدین | موارد مصرف، عوارض و اثرات قرص کلونیدین۷