برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

روش‌های صحیح رفتار با فرزند ناتنی چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ایجاد تعامل مثبت هنگام رفتار با فرزند ناتنی

مطمئن باشید فرزند ناتنی نیز خواهان برقراری ارتباط با شماست. از این رو وقتی شما اولین قدم را با اندیشه‌ها و رفتارهای مثبت به سمت او بردارید، می‌توانید با او تعاملی سازنده برقرار کنید. این تعامل می‌تواند با یک پرسش و پاسخ ساده در مورد اینکه او روزش را چگونه گذرانده آغاز شود و با مدیریت شما به گفت‌وگوهای دوستانه برسد.

با فرزند ناتنی مثل فرزند خود رفتار کنید

فرزندان ناتنی حساس‌تر از فرزندان تنی شما هستند. از این رو ممکن است کوچکترین رفتارهای شما را زیر نظر بگیرند. آن‌ها می‌توانند احساس کنند که مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند و این احساس را با رفتارهایی چون دعوا، قهر، بی‌محلی و نخوردن غذا به شما نشان دهند. هر طوری که با فرزند خودتان رفتار می‌کنید، با فرزند ناتنی نیز همان رفتار را انجام دهید.

ارائه توضیحات لازم به فرزندان خود

فرزندان شما ممکن است نسبت به اینکه به فرزند ناتنی محبت بیشتر و توجهی متفاوت‌تر دارید، حساس شوند و حسادت کنند. به آن‌ها توضیح دهید که فرزند جدید در شرایط سختی قرار دارد و باید بتواند جایگاه خود را در خانواده پیدا کند. با این توضیحات آن‌ها را در همدلی خود شریک می‌کنید و ارتباط بین فرزندان را نیز بهبود می‌بخشید.

هنگام رفتار با فرزند ناتنی به امور درسی او توجه کنید

فرزند ناتنی دوست دارد دائماً مورد توجه قرار بگیرد. او از اینکه وضعیت تحصیلی‌اش مورد توجه خانواده جدید است خوشحال می‌شود. اگر متوجه شود که کسی به درس خواندن او اهمیتی نمی‌دهد ممکن است با لج کردن، نرفتن به مدرسه، دعوا کردن با همکلاسی و درس نخواندن اعتراض خود را نشان دهد. پس بهتر است قبل از اینکه با این مشکلات مواجه شوید، وضعیت درسی او را پیگیری کرده و در درس خواندن نیز به او کمک کنید.

فضایی برای صحبت کردن اختصاص دهید

محیط خانه را امن و مکانی برای گفت‌وگوهای مسالمت آمیز قرار دهید. به عنوان والدین در نظر داشته باشید که نباید متکلم وحده باشید بلکه اجازه دهید همه به خصوص فرزند ناتنی حرف‌هایش را بزنند. شنوده بودن کمک می‌کند تنش‌ها بخوابد و هرگونه اختلافی قبل از اینکه به بحرانی بزرگ تبدیل شود، برطرف گردد.

منبع: رفتار با فرزند ناتنی | رفتار صحیح با فرزند ناتنی چگونه باید باشد؟۲۳