برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

رفتار با افراد در حال ترک اعتیاد چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- هنگام رفتار با افراد در حال ترک برچسب زدن را کنار بگذارید

اولین قدم برای اینکه بتوانید به فرد در حال ترک کمک کنید این است که از برچسب زدن جدا بپرهیزید. این مسئله را در نظر بگیرید که اعتیاد علاوه بر اینکه یک آسیب اجتماعی است، امروزه از جانب روانپزشکان و روانشناسان به عنوان یک بیماری عود کننده مغذی در نظر گرفته می‌شود. درنتیجه همانند هر بیماری دیگری به جای اینکه به فرد انگ و برچسب بچسبانید لازم است که در روند درمان او را حمایت کنید و از به کار بردن هرگونه لقب یا الفاظی که بار منفی دارد و باعث تضعیف روحیه فرد می‌شود بپرهیزید.

2- با دوره‌های عود آشنا باشید

یکی از مشخصه‌های اصلی بیماری اعتیاد برگشت‌پذیر بودن آن است. معمولاً مغز افراد در طی مصرف طولانی مدت مواد دچار تغییراتی می‌شود که او را دائماً به سمت مصرف مجدد سوق می‌دهد و وسوسه‌های قدرتمندی را در او ایجاد می‌کند. درنتیجه در مسیر ترک ممکن است بارها و بارها شاهد لغزش فرد باشید و مصرف مجدد مواد را در او ببینید.

آگاهی از برگشت‌پذیر بودن اعتیاد به شما کمک می‌کند تا هنگام مواجه شدن با این رویداد فرد را سرزنش نکنید و این مشکل را به پای ضعف شخصیتی او نگذارید. زمانی که فرد در دوره‌های پرهیز شکست می‌خورد به او انگیزه بدهید و به او نیز نشان دهید که این اتفاق امری طبیعی است. فقط لازم است که فرد بتواند هر بار با درس گرفتن از شکست‌های قبلی دوره‌های پرهیز طولانی‌تری را تجربه کند تا در نهایت به یک ترک پایدار برسد.

3- هنگام رفتار با افراد در حال ترک از زور و اجبار برای ترک استفاده نکنید

بسیاری از افراد هنوز در مورد ترک اعتیاد دیدگاه‌های سنتی دارند و فکر می‌کنند تا زمانی که از روش‌هایی نظیر بستن فرد به تخت یا بردن او به کمپ‌های اجباری استفاده نکنند درمان صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که پژوهش‌ها عدم کارآیی این روش‌ها را نشان می‌دهند و درمان‌های جدید، ساده‌تر و تأثیرگذارتری در این زمینه ابداع شده است. از جمله این روش‌ها می‌توان به سم‌زدایی به کمک دارو، درمان‌های شناختی رفتاری و گروه درمانی اشاره کرد. در نتیجه  فکر نکنید که با متوسل شدن به زور و اجبار به فرد در حال ترک کمک می‌کنید. بالعکس این کار با گذاشتن اثرات منفی در روحیه او در دراز مدت اغلب به شکست‌های پیاپی می‌انجامد و انگیزه‌های فرد را از بین می‌برد.

4- وسعت دید خود را در مورد اعتیاد گسترش دهید

برای اینکه بتوانید فرد در حال ترک را بهتر درک کنید و ارتباط مناسب‌تری با او داشته باشید لازم است که بتوانید تصویر دقیق‌تری از اعتیاد به دست بیاورید و گستره دید خود را در این زمینه افزایش دهید. به این نکته توجه کنید که درگیر شدن در اعتیاد تنها یک عادت رفتاری ساده نیست بلکه معمولاً ریشه‌های روانی عمیقی دارد و تا زمانی که این ریشه‌ها از بین نرود نمی‌توانید توقع داشته باشید که رفتار مصرف مواد برای همیشه از بین برود. برای اینکه بتوانید ریشه‌های اعتیاد فرد را بهتر درک کنید شرکت در جلسات خانواده درمانی که توسط روانشناسان برگزار می‌شود تا حد زیادی می‌تواند کمک کننده باشد.

منبع: رفتار با افراد در حال ترک | ضرورت داشتن رفتار درست با افراد در حال ترک۴