برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

قدم اول کنترل هیجانات

همان‌طور که قبل از این اشاره شد اولین و مهم‌ترین مسئله در این موقعیت این است که بتوانید بر هیجانات خود مسلط باشید و نسنجیده تصمیم نگیرید. به این فکر کنید که احتمال اشتباه بودن حدس شما نیز وجود دارد و شما نمی‌توانید به یکباره دست به قضاوت در مورد عزیزانتان بزنید. همچنین ممکن است مشکوک شدن به اعتیاد باعث شود که احساسات منفی بسیار نیرومندی نظیر خشم و اضطراب را تجربه کنید و دائماً از خود بپرسید که چرا این فرد به فکر خود و اطرافیانش نیست و مواد مصرف می‌کند.

توجه داشته باشید که این احساسات آن‌قدر قوی هستند که می‌توانند توانایی ذهنی شما را به شدت کاهش دهند و احتمال انجام رفتارهای مخرب و داشتن واکنش‌های نامناسب را افزایش دهند. در نتیجه در قدم اول لازم است که تلاش کنید نسبت به هیجانات خود آگاهی داشته باشید. خودآگاهی هیجانی به شما کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید آن‌ها را کنترل کنید و بیشتر به خود زمان بدهید. در نتیجه هنگامی که در مورد اعتیاد مشکوک شدید تلاش کنید تا پیش از هر چیز خونسردی خود را حفظ کنید. به خودتان زمان بدهید و تا زمانی که هیجانات شدید در شما فروکش نکرده است هیچ اقدام جدی انجام ندهید.

قدم دوم اطمینان‌یابی

بعد از اینکه توانستید بر اعصاب خود مسلط شوید این مسئله را در نظر بگیرید که حدسیات شما ممکن است به هر دلیلی اشتباه باشد. در نتیجه هرگز با دیدن یک یا چند نشانه به قضاوت قطعی دست نزنید و به خاطر این موضوع با فرد مورد نظر خود دعوا و مرافعه به راه نیندازید.

بسیاری از افراد اطلاعات دقیقی از نشانه‌های مرتبط با اعتیاد ندارند و همین امر باعث می‌شود که با شیوع بیشتر مواد مخدر در جامعه دائماً در این باره نگران باشند و اطرافیان خود را با شک و اضطراب‌های خود بیازارند. به همین خاطر در این مرحله لازم است که ابتدا در مورد نشانه‌های اعتیاد اطلاعات بیشتری کسب کنید و به جای داشتن رفتارهای نامناسبی نظیر گشتن وسایل دیگری برای پیدا کردن مواد بیشتر، به تغییرات ظاهری و رفتاری توجه نمایید.

منبع: رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد چگونه باید باشد؟۵