برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

تاثیرات مرگ والدین بر کودکان کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

آشفتگی‌های روانشناختی یکی از اصلی‌ترین تأثیرات از دست دادن والد برای کودک است. این آشفتگی‌ها می‌تواند از راه‌های مختلف خود را نشان دهد. احساساتی شامل غمگینی شدید و سوگواری تا اضطراب و استرس شدید را در بر می‌گیرد. مرگ والدین یکی از عوامل استرس در کودکان می‌باشد. مهم است علائم استرس در کودکان را بشناسید و برای درمان آن‌ها و کمک به کودک اقدام کنید. 

سوگواری کودکان خیلی اوقات می‌تواند خود را در رفتارهایی مثل پرخاشگری، منفی‌بافی شدید و برون‌ریزی و گاها رفتارهای مخرب نشان دهد. کودکان توانایی کمتری برای بیان احساسات و هیجانات به طور کلامی دارند. آن‌ها بیشتر احساسات تجربه شده را با برون‌ریزی رفتاری نشان می‌دهند. به تدریج کودکان با شنیدن کلامی احساسات از زبان بزرگسالان می‌آموزند هیجانات را به طور کلامی ابراز کنند. پاسخ‌دهی مراقبین و والد باقی مانده به احساسات کودک تأثیرات زیادی بر پریشانی‌های روانشناختی کودک دارد. بر اساس پژوهشی شنونده بودن مراقبین و والد در ارتباط با کودک، تاثیر زیادی در کاهش سطح پریشانی روانی کودک دارد. 

گاهی کودکان درک درستی از اتفاق و احساسات خود نداشته و بیشتر سردرگمی را تجربه می‌کنند. به این ترتیب خیلی اوقات آثاری از غم و سوگواری را نشان نمی‌دهند. اما مراقبین نباید این موضوع را به حساب تأثیر نداشتن مرگ والدین بر کودک بگذارند. شناسایی احساسات عمیق کودک و کمک به کودک برای بروز هیجانات و دادن اطلاعات کافی بنابه درک کودک برای گذراندن دوره سوگواری کودک بسیار مهم است. آگاهی از مراحل رشد و میزان درک کودکان از محیط به بزرگ‌ترها در برخورد مناسب کمک می‌کند. 

منبع: اثرات مرگ والدین بر کودکان و راه‌های کمک کردن به آنان۱۳