برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
سال گذشته پرسیده شده

راهکارهایی برای پیشگیری از اختلافات در روزهای اول زندگی مشترک کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- کمال‌گرایی را کنار بگذارید

تصویری که شما از زندگی مشترک در ذهن خود می‌سازید در نوع احساس شما پس از ازدواج تأثیر بسزایی دارد. اگر شما فکر کنید که پس از ازدواج باید منتظر یک زندگی رؤیایی و بسیار عاشقانه باشید هر حرکت و اشتباه کوچک همسرتان را مشکلی بزرگ می‌پندارید و به نوعی دچار دلزدگی و ناکامی می‌شوید. در نتیجه آنچه پیش از هر چیز اهمیت دارد این است که بتوانید با توجه به شناختی که از همسر خود دارید تصویر واقع‌بینانه‌ای از زندگی مشترک را در ذهن خود شکل دهید. البته این مسئله به این معنا نیست که بسیار بدبین باشید و سطح توقعات خود را پایین بیاورید بلکه به معنای این است که بتوانید نواقص و کمبودها را نیز در نظر بگیرید و از کمال‌گرایی آسیب‌زننده فاصله بگیرید.

2- خودتان باشید

بسیاری از افراد برای اینکه دل فرد مقابل خود را به دست بیاورند در دوران پیش از ازدواج یا روزهای اول زندگی مشترک به گونه‌ای رفتار می‌کنند که با شخصیت اصلی آن‌ها تفاوت زیادی دارد. بدون توجه به اینکه هیچکس نمی‌تواند تا پایان عمر نقش بازی کند و درنتیجه فرد مقابل یک روز با خود حقیقی شما روبه‌رو می‌شود، پس خیلی خوب است که تلاش کنید تا در بهترین حالت خود باشید و در جهت رشد و شکوفایی خود تلاش نمایید اما سعی نکنید تا خودتان را پنهان کنید و تظاهر به چیزهایی کنید که به آن‌ها اعتقاد ندارید چرا که این کار به مرور زمان تأثیر بسیار منفی روی همسر شما ایجاد می‌کند و می‌تواند در نهایت به شکاف و فاصله میان شما منجر شود.

3- در روزهای اول زندگی مشترک استفاده از موبایل و اینترنت را محدود کنید

شما قرار است که روزهای اول زندگی مشترک خود را به خاطره‌ای دل‌نشین تبدیل کنید در نتیجه لازم است که بتوانید تصویر خوبی از این دوران در ذهن یکدیگر ثبت کنید و بیش از هرزمانی به با هم بودن و نشان دادن محبت خود به یکدیگر تلاش کنید. باید بتوانید در این زمان کمی از هیاهوی دنیای پیرامون فاصله بگیرید و بیشتر روی رابطه خود تمرکز کنید. پس تلاش کنید تا استفاده از موبایل و اینترنت را به حداقل برسانید و زمان بیشتری را به فعالیت‌های مشترک اختصاص دهید.

4- مسئولیت‌ها را به درستی تقسیم کنید

بسیار اهمیت دارد که از همان روزهای اول زندگی مشترک برای تقسیم مسئولیت‌ها به طور جدی اقدام کنید و تصویر روشنی از مسئولیت‌ها در ذهن داشته باشید. اگر زندگی شما بر پایه برابری بنا شده است و کمتر به کلیشه‌های جنسیتی مرتبط با نقش‌های زنانه و مردانه فکر می‌کنید، لازم است که به طور عادلانه‌ای در تمام فعالیت‌های مرتبط با خانواده احساس مسئولیت کنید و همراه یکدیگر برای پیشرفت زندگی‌تان تلاش کنید.

منبع: روزهای اول زندگی مشترک | پیشگیری از اختلافات و دعوای اول زندگی۱۴