برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

عوامل مؤثر در ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر در کودکان کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. خلق و خوی کودک

کودکان از ابتدای تولد دارای خلق و خوی متفاوتی هستند که بیشتر عوامل زیستی آن را ایجاد می‌کند. شرایط محیطی و سبک تربیت فرزند می‌تواند آن را تعدیل یا تشدید کند. برخی کودکان از ابتدای تولد خلقی آرام‌تر داشته و با یک محرک محیطی کمتر واکنش منفی نشان می‌دهند. اما بر اساس مطالعات، کودکان دارای اضطراب اجتماعی از ابتدای تحول دارای خلق و خوی دشوارتری هستند، بدین معنی که بیشتر گریه می‌کردند، محرک‌های محیطی بیشتر آن‌ها را آشفته یا دچار ترس می‌کند و به سختی آرام می‌شوند. مشکلات خواب و مشکلات جسمانی در اضطراب فراگیر در کودکان بیشتر مشاهده می‌شود.

به طور کلی پژوهش‌ها رابطه‌ای قوی بین بازداری رفتاری و اضطراب در کودکان را نشان داده است. کودکان دارای بازداری رفتاری عموما بیمناکی، کم‌رویی، محتاط بودن، گوشه‌گیری نشان می‌دهند که با نشانه‌های اضطرابی در سال‌های بعد ارتباط بالایی دارد.

2. اضطراب والدین

پژوهش‌ها نشان می‌دهد اضطراب در والدین ارتباط زیادی با اضطراب در کودکان دارد. والدین مضطرب تا حدی اضطراب خود را به صورت وراثتی به کودک انتقال می‌دهند، تا حدی هم کودکان از طریق الگوسازی ترس‌ها و اضطراب‌های والدین را می‌آموزند. خیلی اوقات والدین بدون اینکه بدانند نگرانی‌های خود در مورد بیماری، یا اضطراب خود در مورد عملکرد عالی یا آسیب دیدن کودک در اثر جدایی را به کودک خود منتقل می‌کنند. 

3. الگوهای تربیتی

سبک‌های تربیتی نقش زیادی در اعتماد به نفس و میزان اضطراب و نگرانی‌های کودک دارد. والدینی که تربیت خشن و کنترل شدید دارند، در مورد عملکرد کودکان خود سختگیری می‌کنند. رفتارهای کودکان را بیش از حد مورد سرزنش یا تنبیه قرار می‌دهند بیشتر کودکان را دچار اضطراب و ارزیابی منفی در مورد خود می‌کنند. 

منبع: اختلال اضطراب فراگیر کودکان | ویژگی‌ها و راهکارهای کاهش اضطراب فراگیر کودکان۳