برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

نحوه رفتار با پدر و مادر بد چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- تلاش برای ایجاد تصویر واقعی از والدین در ذهن

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پدر و مادرها باید موجودات کاملی باشند. در واقع تصور عمومی از والدین این است که آن‌ها باید همیشه در دسترس باشند، همواره نیازها و خواسته‌های فرزندشان را در اولویت قرار دهند و هرگز به فرزندان خود آسیب نرسانند.

این تصورات باعث می‌شود که افراد هنگام مواجه شدن با نقایص رفتاری والدین خود بسیار سرخورده شوند و احساس ناکامی بسیار زیادی را تجربه کنند. برای اینکه کمتر در ارتباط با والدین خود تحت فشار قرار بگیرید و احساسات ناخوشایند را تجربه کنید، لازم است که بتوانید نگاه جدیدی به والدین خود داشته باشید. به همین منظور باید بدانید که آن‌ها همانند هر انسان دیگری می‌توانند سرشار از مشکلات و نقایص باشند.

در واقع تنها پدر و مادر شما نیستند که باعث ناراحتی‌تان می‌شوند بلکه حتی بهترین و مهربان‌ترین والدین نیز در بسیاری از موارد بدون اینکه نیت بدی داشته باشند ممکن است که به فرزندانشان آسیب برسانند. برای مثال بسیاری از والدین به خاطر دوست داشتن زیاد فرزندانشان دائماً برای آن‌ها نگرانند و همین امر باعث می‌شود که از فرزندان خود موجودات وابسته‌ای بسازند یا اعتماد به نفس آن‌ها را کاهش دهند. هر کسی لازم است با دریافت مشاوره کودک رفتارهای نادرست در مقابل فرزندان اصلاح نماید. 

2- از جمله راهکارها برای رفتار با پدر و مادر بد پذیرش واقعی آن‌ها است

یکی از مسائلی که باعث می‌شود دائماً در ارتباط با والدین خود احساس سرخوردگی و ناکامی کنید تلاش مفرط برای تغییر دادن آن‌ها است. در حالی که این کار اغلب با شکست مواجه می‌شود و والدین را در جبهه‌ای مخالف و مقابل قرار می‌دهد.

پذیرفتن افراد با تمام خصوصیات خوب و بدی که دارند باعث می‌شود که شما به نوعی آرامش درونی دست یابید و به طور خودکار انتظارات خود را کاهش دهید. از آنجایی که احساسات انسان تا حد بسیار زیادی در گرو نحوه اندیشیدن اوست اگر بتوانید انتظارات خود را تغییر بدهید و بیاموزید که والدینتان را با همه صفات خوب و بد قبول داشته باشید خواهد دید که کیفیت روابط شما تا حد زیادی بهبود می‌یابد.

3- گرفتار نشدن در تله احساس گناه از جمله راهکارهایی برای رفتار با پدر و مادر بد

برخی از والدین که تحت عنوان والدین سمی شناخته می‌شوند هنگامی که نمی‌توانند فرزندانشان را به کارهایی که می‌خواهند وادار کنند از تله احساس گناه استفاده می‌کنند. برای مثال ممکن است زمانی که خواسته‌های غیر معقول پدر و مادر خود را انجام نمی‌دهید آن‌ها با گفتن جملاتی نظیر اینکه "قلب مرا شکسته‌ای" و مواردی از این دست تلاش کنند تا شما را تحت تأثیر قرار دهند.

اگر واقعاً می‌دانید که خواسته‌های والدینتان نامعقول و نوعی انتظار نابه‌جاست تلاش کنید تا در این تله گرفتار نشوید. به این منظور به طور روشن به پدر و مادر خود بگویید که آن‌ها را دوست دارید اما این دوست داشتن باعث نمی‌شود که شما دست به کار نادرست و یا غیر معقولی بزنید و یا بتوانید همه توقعات آن‌ها را برآورده کنید.

منبع: رفتار با پدر و مادر بد اخلاق | راهکارهایی برای نحوه رفتار با والدین بد۲۷