برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

آموزش ریاضی به کودکان چگونه ممکن است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- استفاده از ابزارهای کمک درسی خلاقانه برای آموزش ریاضی به کودکان

از آنجایی که کودکان از نظر رشد شناختی هنوز توانایی درک مفاهیم انتزاعی و ذهنی را ندارند برای اینکه بتوانند ریاضیات را درک کنند به کمک اشیا نیاز دارند. به همین خاطر لازم است که شما در این زمینه خلاقیت به خرج دهید و از وسایل جذابی برای ارائه آموزش خود استفاده کنید. استفاده از لگوها یا مدادرنگی‌های متنوع و رنگی برای آموزش مفاهیمی نظیر جمع و تفریق بسیار مناسب هستند.

2- آموزش ریاضی به کودکان در قالب بازی

کودکان در جریان بازی بیش از هر زمان دیگری توان یادگیری دارند و مفاهیمی که در آن زمان می‌آموزند بیش از مطالب دیگر در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند. در نتیجه تلاش کنید تا بازی‌هایی را طراحی کنید و تمرین‌های ریاضی را در جریان آن انجام دهید. برای مثال شما حتی با ابزار ساده‌ای نظیر تاس نیز می‌توانید یک بازی ریاضی طراحی کنید. به این صورت که کودک تاس می‌اندازد و هر عددی آمد کودک موظف است نوعی سؤال ریاضی طراحی کند که جواب آن همان عدد تاس باشد.

انجام این بازی در کلاس با درگیر کردن همه بچه‌ها می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. به شرطی که بازی به دور از ایجاد احساس اضطراب و ترس در کودکان صورت بگیرد و در صورتی که یک دانش‌آموز نتوانست وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد همچنان تشویق شود که با تلاش بیشتر در دفعات بعدی می‌تواند به عملکرد مناسب دست یابد.

3- استفاده از تصاویر و الگوها

تصاویر و الگوها می‌توانند جایگزین مناسبی برای اشیا باشند. شما با به نمایش درآوردن مفاهیم ریاضی در قالب نقاشی هم به ادراک تصویری و مفهومی کودک کمک می‌کنید و هم ریاضی را به او آموزش می‌دهید. همچنین می‌توانید از کودک بخواهید که او نیز با استفاده از الگوها یا طرح‌های نقاشی مفاهیمی نظیر جمع و تفریق را توضیح دهد. این کار در کنار ریاضیات در رشد خلاقیت و هنر کودکان نیز مؤثر است.

4- استفاده از اپلیکشن‌ها و بازی‌های رایانه‌ای

امروزه بسیاری از کودکان به گوشی‌های هوشمند و انواع تبلت‌ها دسترسی دارند. متخصصین همواره توصیه می‌کنند که استفاده این وسایل را در فرزندانتان محدود کنید و هنگامی که به کودک اجازه استفاده از این ابزار را می‌دهید به صورت هدایت شده و مدیریت شده عمل کنید.

استفاده از اپلیکشن و بازی‌های کودکانه‌ای که در جهت آموزش ریاضی طراحی شده‌اند یکی از روش‌های استفاده درست از این ابزار هستند. این برنامه‌ها با طراحی‌های کودکان و جذاب، فرصت بازی را در اختیار فرزندان قرار می‌دهند و در عین حال محتوای مفیدی را نیز برای آن‌ها ارائه می‌دهند که به رشد و پرورش دانش ریاضی آن‌ها کمک می‌کند.

منبع: آموزش ریاضی به کودکان | 5 روش جالب برای آموزش ریاضی به کودکان۲۸