برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علائم ویروس کرونا کدام است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تب بالا

یکی از علائم شایع ابتلا به ویروس کرونا تب شدید و طولانی‌مدت است. اصولاً ویروس‌ها باعث ایجاد تب‌های شدید در برخی از افراد می‌شوند که این تب می‌تواند آنقدر بالا باشد که فرد دچار حالت تهوع شده و به کرات استفراغ کند. تب یکی از ویژگی‌های بدنی انسان‌ها است که نشان می‌دهد بدن به صورت یکپارچه علیه عامل خارجی که به او حمله کرده مقاومت و مبارزه می‌کند تا آن را از بین ببرد. در شرایط تب عضلات بدن ما دچار انقباض و انبساط می‌شود و افراد تب را به همراه لرز تجربه می‌کنند.

ذات‌الریه از علائم کرونا

ویروس کرونا ریه‌های افراد را مورد حمله قرار می‌دهد از این رو فرد را دچار ذات‌الریه می‌کند. در واقع وقتی یکی از ریه‌ها و یا هر دوی آن‌ها دچار التهاب می‌شود، ذات‌الریه به وجود می‌آید. در ذات‌الریه فرد دچار تب، سرفه و لرز شدید می‌شود و عملاً به مرور زمان تنفس کردن برایش دشوار خواهد شد. افرادی که سن بالایی دارند، سیگار می‌کشند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، این مهم می‌تواند در آن‌ها بسیار شدید باشد و باعث فوت افراد گردد.

سرفه‌های خشک

یکی از ویژگی‌های شایع این ویروس سرفه‌های خشک است. در واقع عامل ذات‌الریه باعث می‌شود فرد شروع به سرفه کردن کند. این سرفه‌ها از خشک شروع شده و به مرور زمان به آن محتوی خلط زرد رنگ، سبز رنگ و در نهایت سرفه‌های خونی افزوده می‌شود. البته هر سرفه‌ای نشان‌دهنده کرونا نیست. ممکن است برخی از حساسیت‌ها باعث شود فرد آنقدر سرفه کند که گلویش دچار زخم شده و سرفه‌های خونی داشته باشد و یا ممکن است فرد دچار سل شده و اصلاً ارتباطی با کرونا نداشته باشد.

سردرد از علائم کرونا

افراد مبتلا ممکن است به سردردهای پی‌درپی و طولانی دچار شوند که اغلب این سردردها همراه با تب است و قسمت‌های مختلفی از سر فرد را دچار درد می‌کند. در اینجا باید تأکید کنیم که هر سردردی نشان‌دهنده ابتلا شما به این ویروس نیست، ممکن است دچار سینوزیت و یا میگرن شده باشید و یا قبلاً سابقه آن‌ها را داشته‌اید و به دلایل مختلفی عود کرده باشند. برخی از کم‌خونی‌ها و کمبود ویتامین هم باعث ایجاد سردرد و تب در افراد می‌شود. بنابراین اول این موارد را نزد پزشک بررسی کنید و اگر مشکلی نبود می‌توانید به کرونا مشکوک شوید.

عطسه کردن

این ویروس می‌تواند روی سیستم تنفسی افراد تأثیر بگذارد و فرد مدام عطسه کند. عطسه ممکن است خشک باشد، یعنی عطسه بدون آبریزش بینی و یا می‌تواند همراه با خلط زرد رنگ و یا سبز رنگ بینی باشد. البته حساسیت‌های فصلی هم می‌تواند باعث عطسه‌های شدید در فرد شود. همچنین سرماخوردگی و آنفولانزاهای فصلی نیز باعث عطسه می‌شوند. از این رو در مورد عطسه‌های خود نگران نباشید، اول موارد گفته شده را بررسی کرده و سپس نگران این شوید که ممکن است به این ویروس مبتلا شده باشید.

منبع: علائم کرونا | راه‌های شناسایی سریع‌تر نشانه‌ها و علایم کرونا۳۲