برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

پیامدهای فوت مادر روی اعضای خانواده چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تاثیر فوت مادر بر فرزند دختر

فرزند یا فرزندان دختر مرحومه، به نوعی هم‌درد و شریک عاطفی همیشگی خود را از دست دادند و طبیعتا فشار روانی زیادی را متحمل خواهند‌ شد. مخصوصا دخترانی که خواهر کنار خود ندارند احساس تنهایی و بی‌پناهی کرده و نمی‌دانند غم‌های خود را روی دامن چه کسی سرازیر کنند.

تاثیر فوت مادر بر فرزند پسر

رابطه پسر و مادر، رابطه ای شاید عمیق‌تر از دختر و مادر است. مادر اولین معشوق ابدی پسران است و معمولا پسران احترام و عشق بیشتری را از مادر، به عنوان مراقب و حامی خود دریافت کرده و به همان میزان نیز به مادر برمی‌گرداند. به همین دلیل ممکن است پس از فوت مادر در ارتباط خود با همسر یا جنس مخالف، به دلیل مقایسه زیاد آن‌ها با مادر آسیب ببیند.

تاثیر فوت مادر بر پدر

در صورتی که مادر پیش از پدر خانواده فوت کند، معمولا پدر احساس مسئولیت بیشتری نسبت به خانواده پیدا می‌کند که می‌تواند برای او پر فشار باشد. اگر پدر مخصوصأ در سنین میان‌سالی همسرش را از دست بدهد تمام تلاش خود را می‌کند که نقش مادر را برای فرزندان داشته باشند و فرزندان حتی‌الامکان جای خالی مادر را حس نکنند. البته در صورتی که پدر سن بالایی داشته باشد، معمولا غم ناتوانی نیز به غم از دست دادن همسرش اضافه خواهد شد، بنابراین لازم است که فرزندان بتوانند هوای پدر خود را بعد از فوت مادرشان داشته باشند و اورا تنها نگذارند.

راهکارهای کنار آمدن با فوت مادر

واکنش‌هایی که افراد به از دست دادن مادر نشان می‌د‌هند، به سلامت روانی آن‌ها بستگی دارد. مدیریت بحران، مدیریت احساسات، پذیرش واقعیت، مهارت سازگاری و همچنین نحوه حضور و رفتار اطرافیان برخی از مسائلی است که در کنار آمدن با فوت مادر موثر است. راهکارهای کنار آمدن با این مسئله شامل موارد زیر است.

عزاداری کنید

برخی از افراد پس از فوت مادرشان، چنان شوکه می‌شوند که تا مدتها حتی اشک نمی‌ریزند و یا سعی می‌کنند آن‌ را انکار کنند. تمام هیجانات نیاز به تخلیه دارند و هیجانات غم‌انگیز ناشی از فوت مادر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر این اتفاق نیفتد و احساسات سرکوب شود، پیامد‌های منفی برای فرزندان به همراه خواهد داشت.

به هم نزدیکتر شوید

زمانی که یکی از افراد خانواده فوت می‌شود، لازم است که بازمانده‌ها به یکدیگر نزدیک شوند تا بتوانند بار روانی جای خالی عزیز از دست رفته را بر دوش بکشند. البته به طور طبیعی بعد از فوت مادر، احساسات به اندازه‌ای شدید می‌شود که بازمانده‌ها را به همدیگر نزدیک می‌کند.

مرگ را بپذیرید

پذیرش مرگ مادر هرچه زودتر اتفاق بیفتد بهتر است. دیدن پیکر مادر، حضور بر سر مزار و زندگی با جای خالی و یادگاری‌های او، به شما کمک می‌کند تا این فقدان را پذیرفته و هرچند غم‌انگیز، بتوانید زندگی خود را ادامه دهید.

منبع: ۸فوت مادر | چگونه باید با جای خالی مادر کنار بیاییم؟۹