برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۶ ماه پیش پرسیده شده

مراحل گذر از یک شکست عشقی کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

مرحله اول انکار

انکار اولین واکنش فرد به شکست عشقی و از دست دادن فرد مورد علاقه‌اش است. شاید نخواهید باور کنید که او را از دست داده‌اید. ممکن است از خود ناراحتی یا هیچ عکس‌العمل دیگری نشان ندهید، گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. این مرحله از شکست عشقی در افراد مختلف متفاوت است. برای برخی چند ساعت و برای برخی چندین روز ممکن است به طول بیانجامد. اما ماندن فرد در این مرحله نشانه بدی است. اگر کسی در اطرافتان مدتی طولانی در این مرحله مانده، می‌توانید از کمک تخصصی روانشناس و روش‌های روان‌درمانی استفاده کنید. 

مرحله دوم خشم

معمولا فرد پس از انکار، واقعیت را می‌بیند. متوجه می‌شود که فرد مقابل را دیگر در دسترس خود ندارد و همه چیز تمام شده است. این واقعیت معمولا خشم و عصبانیت شما را برمی انگیزد. ممکن است عصبانی باشید که عمر خود را در رابطه‌ای طی کرده‌اید که هیچ سرانجامی نداشته یا از دست اطرافیانتان عصبانی باشید و آن‌ها را مقصر تمام شدن رابطه بدانید. ممکن است خشم خیلی زیادی را نسبت به معشوقتان حس کنید. به هرحال در این دوره شما از تمام چیزی که اتفاق افتاده عصبانی می‌شوید.

مرحله سوم غم

غم و افسردگی سومین واکنش طبیعی شما به مسئله جدایی خواهد بود. ممکن است این مرحله طولانی‌ترین مرحله باشد و چندین ماه طول بکشد. بعد از اینکه خشمتان فرو نشست، متوجه می‌شوید چقد برای از دست دادن معشوقتان ناراحت و غمگین هستید و این واقعیت که دیگر او را ندارید برایتان احساس افسردگی به ارمغان می‌آورد. ممکن است در این مرحله برای رنج‌هایی که کشیده‌اید احساس غم بکنید. 

مرحله چهارم پذیرش

پذیرش آخرین مرحله است. پذیرش به این معنی است که شما با واقعیتِ نبودنِ معشوقتان کنار آمده‌اید و پذیرفته‌اید که نمی‌توانید در کنار او باشید. احساسات شدید غم و خشم فروکش می‌کند. این پذیرش به معنی آن نیست که دیگر به یاد او نمی‌افتید یا به خاطر از دست دادنش متاسف نیستید. بلکه هیجانات شدیدتان تنظیم شده و می‌توانید واقعه و علتش را به شکل منطقی تحلیل کنید.

منبع: مراحل شکست عشقی | مدت زمان لازم برای پشت سر گذاشتن شکست عشقی۴