برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۶ ماه پیش پرسیده شده

انواع عشق کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عشق آتشین از انواع عشق

نمونه عشق آتشین را می‌توان در فیلم‌های عاشقانه هالیوودی مشاهده کرد. در این نوع فیلم‌ها اغلب زن و مرد هیجان و شور و اشتیاق زیادی نسبت به یکدیگر دارند و در جریان این هیجانات تصمیم به ازدواج می‌گیرند. در عشق آتشین به دلیل درگیری بالای هیجانی افراد نمی‌توانند تصمیمات درستی اتخاذ کنند و در نتیجه معمولاً با فروکش کردن احساسات افراد تازه متوجه ابعاد دیگر زندگی خود می‌شوند و ممکن است مشکلاتی را که تا مدتی قبل نسبت به آن آگاه نبودند را تازه مشاهده کنند.

عشق مصاحبتی

این عشق، نوعی از ارتباط عاطفی است که معمولا به تدریج به وجود می‌آید، در این عشق ابعاد صمیمت و تعهد پررنگ هستند اما اشتیاق و شهوت به میزان کافی وجود ندارد. معنای ضمنی این مطلب این است که به تدریج یک زوج هرچه بیشتر با یکدیگر خو می‌گیرند، این احتمال وجود دارد که اشتیاق آنان به یکدیگر در جریان عادی زندگی قربانی شود. این مسئله تا حد بسیار زیادی در زوجینی که سال‌های طولانی از ازدواجشان می‌گذرد دیده می‌شود. برای تقویت این سبک عشق لازم است که گهگاهی آتش عشقتان را باری دیگر مشتعل کنید و فعالیت‌هایی برای افزایش شور و اشتیاق در ارتباط خود انجام دهید.

عشق رمانتیک از انواع عشق

در عشق رمانتیک ابعاد صمیمت و شهوت پررنگ‌تر از تعهد هستند. در واقع افراد در این نوع از عشق با وجود آنکه صمیمیت و اشتیاق زیادی نسبت به یکدیگر دارند، تصمیمی مبتنی بر داشتن رابطه‌ای پایدار ندارند. این امر، عشق را از لحاظ شناختی آسیب‌پذیر می‌کند و باعث می‌شود که رابطه دستخوش تزلزل شود.

عشق ابلهانه!

عشق ابلهانه به سبکی از ارتباط عاطفی گفته می‌شود که تنها تعهد در آن وجود دارد و گاهی شور و شهوت نیز به آن دامن می‌زند. زوجینی که این نوع از عشق را تجربه می‌کنند در رابطه طولانی مدت خود تنها به ارتباط جنسی اهمیت می‌دهند در حالی که صمیمت و ارتباط عاطفی بسیار کمی در آن وجود دارد.

عشق دوستانه از انواع عشق

در این عشق تنها صمیمیت حضور دارد و ابعاد دیگر یعنی شهوت و تعهد حضور ندارند. در این شرایط در حقیقت زن و مرد نوعی رابطه دوستانه معمولی را شکل داده‌اند که سایر اجزای ضروری عشق در آن حضور ندارد.

منبع: انواع عشق کدامند و نظریه استرنبرگ درباره عشق چیست؟۶