برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

رفتار و برخورد با شخصیت اجتنابی چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- روی نقاط ضعف آن‌ها کلیک نکنید

باید دقت کنید که شخصیت‌های اجتنابی هیچکدام از رفتارهایی که باعث دور شدن آن‌ها از جمع می‌شود را به صورت ارادی و از روی علاقه خود انجام نمی‌­دهند. بنابراین توجه و انتقاد شما در مورد ضعف‌هایشان، آن‌ها را آسیب‌پذیرتر و ضعیف‌تر می­‌کند. شاید شخصیت اجتنابی در جمع بسیار خجالتی و کم‌حرف باشد، اما شما با بیان جمله‌ای مانند «پسر من خیلی محجوب و خجالتیه تا حالا با هیچ دختری صحبت نکرده» او را بیشتر از اجتماعات دور می‌کنید.

2- قدم به قدم به آن‌ها پاداش دهید

رفتار تأییدی شما در قبال اقدامات مثبت و پیشرفت‌های شخصیت اجتنابی، به او انگیزه پیشرفت می­‌دهد. هر رفتار مثبت شخصیت اجتنابی اگر از جانب شما با پاداش همراه باشد، به او نیروی محرکه مثبتی خواهد داد. باید دقت کنید که رفتار شما صادقانه، محترمانه و نه از روی ترحم باشد.

3- آن‌ها را مجبور نکنید با شما روبرو شوند

اگر همه نشانه‌های شخصیت‌های اجتنابی را در نظر بگیرید، می‌فهمید که آن‌ها با چالش‌های احساسی و ادراکی بسیار زیادی روبرو هستند. بعضی از شخصیت‌های اجتنابی با افسردگی، اضطراب و یا مشکلات مدیریت خشم مبارزه می­‌کنند. بنابراین مجبور کردن آن‌ها، به انجام کارهایی که از آن فرار می­‌کنند، فقط باعث شرم و ناراحتی بیشتر آن‌ها می­‌شود.

4- به شخصیت اجتنابی اولتیماتوم و ضرب­‌العجل دهید

در برخورد با شخصیت اجتنابی درباره تأثیری که رفتارهای او بر احساساتتان می‌گذارد، صحبت کنید. ممکن است از سمت یک شخصیت اجتنابی نادیده گرفته شوید. شما در ابتدا باید آن‌ها را به سمت روان‌درمانی سوق دهید. آن‌ها ترس اجتماعی فراوانی دارند و بیرون آمدن از وضعیت موجود برایشان بسیار سخت است. بنابراین شما می‌توانید به شخصیت اجتنابی بگویید که اگر دل به درمان ندهند و تلاشی برای تغییر این رویه نکنند، مجبورید رابطه را ترک کنید.

منبع: برخورد با شخصیت اجتنابی | رفتار با دوری‌گزین چطور باید باشد؟۸