برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

راهکارهای مؤثر برای تغییر رفتارهای همسر کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. دلایل عدم تمایل همسر به تغییر را بیابید

اکثر الگوهای رفتاری وابسته به هم هستند. معمولا هر رفتاری ریشه در یک دلیل و محرک عمیق دارد. برای مثال اگر همسرتان شب‌ها دیر به خانه می‌اید یا مواد مصرف می‌کند به دنبال علت رفتارهای او باشید. اگر به همسرتان بگویید که هنوز بچه است و بالغ نشده است او را به ادامه‌ی این رفتارها تشویق کرده‌اید. در عوض بهتر است از او بپرسید که آیا اضطراب و نگرانی دارد که این رفتارها را انجام می‌دهد؟ یا از قبول مسئولیت می‌ترسد؟ پرسیدن اینگونه سوال‌های ریشه‌ای به فرایند تغییر کمک می‌کند.

2. شرایط را بازگو کنید

هیچ‌کس از نصیحت شنیدن خوشش نمی‌آید و با نصیحت دیگران رفتارهای خود را تغییر نمی‌دهد. چرا که احساس می‌کند مورد قضاوت و پیش‌داوری قرار گرفته است و دیگران می‌خواهند به او دستور دهند. پس توصیه می‌شود که پس از تشخیص علت عدم تمایل همسرتان به تغییر، پیشنهادهایی بدهید که محرک‌های عمیق در رفتار او باشند. او نمی‌تواند به راحتی در برابر این پیشنهادات مقاوت کند چرا که خودش به مشکل اشاره کرده است. برای تأثیر بیشتر، دلایلی که خودش گفته است را با زبان دیگری بازگو کنید و سپس او را برای تغییر تشویق کنید. با انجام این کار به همسرتان نشان می‌دهید که به حرف‌ها و مشکلات او توجه کرده‌اید و او را قضاوت نمی‌کنید. این کار نتیجه‌ی بهتری دارد و تاثیر زیادی در شروع تغییر خواهد داشت.

3. برای همسر خود الگوی رفتار مناسبی باشید

درست است که نصیحت کردن کار ساده و شایعی برای تغییر دیگران است اما راه بهتری نیز وجود دارد. وقتی که شما رفتارهای صحیح و مورد انتظار خود را انجام می‌دهید، همسرتان نیز به انجام آن‌ها علاقه‌مند می‌شود. با الگو شدن، از مرحله حرف زدن رد می‌شوید و به مرحله عمل کردن می‌رسید. در واقع با این کار نشان می‌دهید که شما تغییر را شروع کرده‌اید و می‌خواهید زندگی بهتری داشته باشید. این روش در فیزیولوژی انسان‌ها نیز وجود دارد. نورون‌های آینه‌ای مغز فرد را ترغیب می‌کنند که رفتار شخص مورد علاقه خود را تقلید کند.

4. از سیاست‌های زنانه استفاده کنید

با داشتن سیاست زنانه می‌توانید بسیاری از رفتارهای ناپسند همسرتان را اصلاح کنید. مثلا اگر از دیدار همسرتان با خانواده‌اش ناراضی هستید به جای قهر و دعوا به او محبت کنید و به او بگویید که دوست دارید با هم به دیدار آن‌ها بروید. یا اگر از رفیق‌بازی او ناراضی هستید، با محبت و ابراز عشق او را ترغیب کنید که در خانه و کنار شما بماند. در واقع با رفتارهای خود، خانه را به مکانی لذت‌بخش‌تر از بودن با دوستان تبدیل می‎کنید.

5. محبت و توجه به همسر را فراموش نکنید

بهتر است که به جای انتقاد کردن، به همسرتان توجه کرده و او را در محبت خود غرق کنید. حتی اگر همسرتان اهل ابراز محبت نیست هم به رفتار خود ادامه دهید. قبول کنید که همسرتان در ابراز محبت کلامی چندان موفق نیست و در محبت کردن خود ناامید نشوید. با این کار به تدریج همسرتان از محبت شما لذت می‌برد و او نیز شروع به تغییر خود می‌کند.

منبع: تغییر همسر بعد از ازدواج | امید به تغییر دادن همسر بعد از ازدواج۵۲