برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

احساس ارزشمندی به چه معناست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

احساس خودارزشمندی پل رسیدن به موفقیت‌ها و اهداف بلند زندگی!

1- احساس خودارزشمندی چیست؟

مولفه‌ها و متغیرهای متعددی ممکن است بر این احساس تاثیرگذار باشند. اما به طور کلی میتوان آنها را در دو بخش فردی و سیستمی دسته‌بندی کرد. در بخش فردی، در ابتدا خود فرد باید رسالت کلی زندگی خویش را مشخص کرده و سپس محل اثربخشی خود را در زندگی بیابد. اما در بخش سیستمی دریافت این احساس توسط افراد مستقیماً به این بستگی دارد که سیستم (خانواده، مدرسه، سازمان، جامعه و…) تا چه اندازه از افراد حمایت کرده و تا چه حدی نظرات آنها را بپرسد و بشنود. آیا از همه افراد با همه سلیقه‌ها و افکار حمایت میکند و همه یا اکثریت افراد را در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت میدهد؟

2- نتیجه تأمین نشدن احساس ارزشمندی چیست؟

درصورتی که افراد در هر کدام از این دو بخش نتوانند احساس ارزشمندی خود را تامین کنند، دچار احساس ناامنی، طردشدگی و از خود بیگانگی می‌شوند. همچنین در ارتباط با سایر افراد یا در ارتباط با سیستم دچار تنش و تعارض می‌شوند. شادی و انرژی‌شان در زندگی کم شده و به سمت پوچی یا افسردگی می‌روند.

در صورتی که چهارچوب ارزشی سیستم به گونه‌ای تعریف شده باشد که توانایی پذیرش افراد با سلایق مختلف را نداشته باشد، کارآمدی خود را از دست داده و به سیستم متزلزلی تبدیل خواهد شد که تعارضات و تنش‌های داخلی یا از خود بیگانگی و خمودی اعضا آن را از پای درخواهد آورد.

3- احساس خودارزشمندی، عزت نفس و اعتماد به نفس

احساس خودارزشمندی از عزت نفس و اعتماد به نفس مهم‌تر است؛ همچون احساس امنیت که از خود امنیت اهمیت بیشتری دارد. ما وقتی در مورد احساس ارزشمندی صحبت می‌کنیم، یعنی هرکس در زندگی شخصی‌اش چقدر برای خودش ارزش قائل است. به دور از اینکه به نظر دیگران فکر کند. احساس خودارزشمندی به عملکرد شخص در کل مراحل زندگی‌اش برمی‌گردد.‌ بنابراین در تعریف اول، میزان ارزشی که برای خودتان قائلید با احساس خودارزشمندی ارتباط مستقیم دارد. احساس ارزشمندی زمانی شکل می‌گیرد که شما با دیگران کاری نداشته باشید.

۱۰ ثانیه به این فکر کنید که چقدر برای خودتان ارزش قائلید و فکر می‌کنید به صورت کاملاً فردی و رشدیافته می‌توانید این حس ارزشمندی را در درون خودتان ایجاد کنید؟

احساس خودارزشمندی در واقعیت هیچ ربطی به توانمندی‌هایمان ندارد. اعتماد به نفس در جواب این سوال است که من چقدر توانمندم؟!

اتفاقاً احساس خودارزشمندی برمی‌گردد به عزت نفس؛ کجا می‌توانید به خودتان اعتماد کنید؟ اگر اعتماد به نفس واقعی باشد، آدم‌ها استعداد و توانمندی‌هایشان را به مرحله‌ی رشد و توسعه می‌رسانند و از آن‌ها بهره خواهند برد.

4- احساس خودارزشمندی و تصمیمات مهم زندگی

آدمی که احساس ارزشمندی بالایی داشته باشد، می‌تواند به ازدواج فاخر خودش کمک کند. در اتفاقات زندگی همچون عشق، ازدواج، هجرت، ثروت‌اندوزی و… این احساس خودارزشمندی می‌تواند انسان‌ها را به مسیر درست و مناسبی هدایت کند.

برخی از کارشناسان خانواده معتقدند که بعضی افراد اصلاً نباید ازدواج کنند!!

آن دسته از افرادی که نباید ازدواج کنند، کسانی هستند که یک عشق را بدون مسئولیتی قبول می‌کنند؛ در حالیکه احساس خودارزشمندی در درون آن‌ها شکل نگرفته است.

احساس خودارزشمندی یک سری تأثیرات جدی در زندگی دارد. در مقابل، کسی که احساس خودارزشمندی ندارد، با یک حالت سردرگمی کار خودش را پیش می‌برد. یعنی نمی‌تواند به موقع تصمیمی جدی بگیرد و بهترین رفتار را از خودش بروز دهد. کسی که احساس ارزشمندی دارد، اصلاً به موضوعات منفی فکر نمی‌کند. اما در مقابل کسانی که احساس خودارزشمندی ندارند، در تمام زندگی همیشه منتظر یک معجزه هستند. حتی در مواقعی که عاشق می‌شوند و جا می‌زنند، دقیقاً نمی‌دانند تصمیم درستی گرفته‌اند یا خیر؟! چون احساس خودارزشمندی ندارند. بنابراین به دختران و پسران مجرد توصیه می‌کنیم برای آدمی که احساس خودارزشمندی بالایی ندارد، احساس خودارزشمندی خودتان را خرج نکنید!!

چرا و چگونه حس ارزشمندی ما تخریب می‌شود؟ دلایل ضعف احساس ارزشمندی! دیده‌اید برخی ای کاش و اما و اگر زیاد دارند؟ این‌ها از این احساس بی‌بهره‌اند. کسی که احساس خودارزشمندی دارد، پیشرفت‌هایش را در زندگی می‌بیند و حسرت زندگی حداقلیِ مردم را ندارد. و تنها آدم‌هایی که احساس خودارزشمندی بالایی دارند، احساس خودشکوفایی را تجربه می‌کنند.

5- تکنیک احساس خوب داشتن

از امروز فقط کارهایی را انجام دهید، که به شما احساس خوبی میدهد. افرادی که ارزش شما را پایین می‌آورند را از زندگیتان حذف کنید. موارد مثبت و ویژگی‌های مثبت خودتان را مکتوب کنید و بابت داشتن آن‌ها سپاسگزاری کنید. هر روز جلوی آیینه قرار بگیرید و با تمام وجود فریاد بزنید:

من خودم را دوست دارم.

من لایق بهترین‌ها هستم.

من انسان ارزشمندی هستم.

احساس خودارزشمندی و خوددوستی

6- حس ارزشمندی را در درونت بیدار کن!

احساس ارزشمندی حسی است درونی که خود انسان به خویش می‌بخشد. وقتی از درون احساس لیاقت و ارزشمندی می‌کنید و این باور را در وجودتان پرورش می‌دهید که خداوند از روح خود در من دمید و به خوشبختی من وعده داد، آنگاه خودت را لایق بهترین‌های ذهنت می‌دانی، افراد شایسته‌ای وارد زندگیت می‌شوند که باعث خیر، برکت و آرامش‌ات می‌شوند و در تمامی وجوه زندگی جهان این حس شایستگی را به تو ثابت خواهد کرد و بهترین‌ها به سویت خواهد آمد.

بنابراین هر روز به خودت بگو که:

من انسان ارزشمندی هستم.

من شایسته بهترین‌ها هستم.

من لیاقت ثروتمند شدن را دارم.

من لیاقت آرامش را دارم.

من شایسته بهترین‌های زندگی هستم.

این گونه جملات ارتعاش بالایی به جهان ساطع می‌کند و زمانی که تکرار می‌شود، در ضمیر ناخودآگاه به صورت یک باور ثبت می‌گردد و زندگیتان هماهنگ با این باور قدرتمند شکل جدیدی به خود می‌گیرد.

منبع۱۳

پویا عبدی
مشاور روانشناس

احساس ارزشمندی به این معناست که فرد چقدر در زندگی برای خود ارزش و اعتبار قائل است. هرچقدر افراد احساس خود ارزشمندی بالاتری داشته باشند می‌توانند فعالیت‌های مثبت‌تر و موفقیت‌آمیزتری را انجام دهند و با تسلط و کارایی بیشتری اوضاع را پیش ببرند. اهمیت این احساس تا این حد است که اساس تمام افکار و احساسات ما را تشکیل می‌دهد و مفاهیمی نظیر اعتماد به نفس و عزت نفس نیز حول محور میزان خود ارزشمندی ما تعریف می‌شوند.

منبع: احساس ارزشمندی چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت کرد؟۲۷