برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس
سال گذشته پرسیده شده

عوامل به وجود آورنده اعتیاد کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ریشه و علت اصلی اعتیاد در افراد مختلف از هر شخص به شخص دیگر متفاوت است. بعضی از افراد به دلیل داشتن روحیه خاص و درون‌گرایی و بعضی نیز به دلیل روحیه‌های ساختار شکن و علاقه به نقض قوانین به اعتیاد روی می‌آورند. برای بعضی‌ها این مسئله تنها یک ماجراجویی ساده است در حالی که اصلا فکر نمی‌کردند که ماجراجویی مواد مخدر زندگیشان را دستخوش ماجرای اعتیاد کند. در مشاوره ترک اعتیاد ابتدا عوامل گرایش به اعتیاد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با حذف یا کاهش آن‌ها به فرد مصرف کننده کمک شود.

در اغلب موارد اعتیاد زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دچار استرس، افسردگی، غم و اندوه می‌باشد یا در شرایط بحران جسمی یا بحرانی روحی و روانی قرار دارد. اما زمان‌هایی هم وجود دارد که فرد تحت تاثیر شرایط محیطی (دوستان، خانواده، محله و...) دچار اعتیاد می‌شود. 

اما نکته مشترک در تمامی عوامل اعتیاد لغزش و عدم توانایی فرد در مدیریت کردن مقاوت خود در مقابل مواد مخدر است. از عوامل اعتیاد می‌توان به ژنتیک، محیط اجتماعی، جنسیت، ضعف در مهارت‌های اجتماعی، شرایط روحی و روانی – بیماری‌های روانی، روابط نابسامان خانوادگی، فشار دوستان اشاره داشت. توصیه می‌شود در مواجهه با مشکلات زندگی استرس‌ها و افسردگی قبل از این که خود را در موقعیت خطرناک اعتیاد قرار دهید از مشاوره کنترل استرس و مشاوره افسردگی استفاده کنید.

منبع: مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر | مشاوره تلفنی ترک اعتیاد۹