برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ ماه پیش پرسیده شده

علائم در هفته هشتم بارداری کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

حالت تهوع

حالت تهوع یک امر عادی در طول دوره بارداری می‌باشد اما می‌توانید با انجام برخی از راهکارها، آن را تا حد امکان کاهش دهید. برای مثال می‌توانید قبل از بیدار شدن یک چیز شیرین بخورید تا حالت تهوع شما کاهش پیدا کند. همچنین می‌توانید وعده‌های غذایی خود را در طول روز بیشتر کنید و از حجم مصرف در یک وعده غذایی بکاهید. به طور معمول، حالت تهوع پس از ماه سوم از بین خواهد رفت.

به وجود آمدن گودی کمر

در هفته هشتم بارداری، گودی کمر ایجاد می‌شود. سعی کنید در هنگام نشستن از بالشت‌های مخصوص گودی کمر استفاده کنید که اذیت نشوید. گذاشتن بالشت زیر زانو در هنگام خواب نیز به راحتی بدن کمک می‌کند. تا حد امکان کفش پاشنه‌بلند نپوشید چرا که باعث افزایش گودی کمر و اذیت شدن بدن می‌شود.  

رشد سینه‌ها از علائم هفته هشتم بارداری

از ماه دوم بارداری، به تدریج سینه‌ها بزرگ‌تر و نوک آن حساس‌تر می‌شود. این اتفاق امری طبیعی است و به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن بدن برای شیردادن می‌باشد.

درد و انقباض‌های شکمی

در دوره بارداری، رحم به تدریج بزرگ می‌شود و از ماه دوم بارداری دردها و انقباض‌هایی به دلیل بزرگ شدن رحم به وجود می‌آید. نگران نباشید چرا که انقباض در ناحیه شکم و پهلو طبیعی می‌باشد.

احساس خستگی

هورمون‌ها در دوره بارداری به شدت نوسان پیدا می‌کنند و احساس خستگی را در مادر به وجود می‌آورد. مثلا افزایش پروژسترون از عوامل بسیار تاثیرگذار در خستگی مادر می‌باشد. از طرف دیگر حالت تهوع در طول روز انرژی مادر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و باعث کسل و بی‌حال شدن فرد می‌شود.

منبع: هفته هشتم بارداری | علائم و تغییرات جنین در هفته هشتم۲