برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

عوامل تاثیرگذار بر انفعال و زن‌ذلیلی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

مادر؛ منبع قدرت خانواده

زن‌ذلیلی می‌تواند حاصل تجربه و یادگیری باشد. در خانواده‌هایی که مادر منبع قدرت است و نقش مدیر کل در خانواده را دارند، به احتمال زیاد پسران با مشاهده اعمال قدرت توسط مادر و نقش منفعل پدر، در آینده این نقش و الگو را ادامه می‌دهند. از طرفی چنین مادری ممکن است با دخالت‌ها و حمایت‌های بیش از اندازه در امور پسر خود مانع از شکل گیری و رشد توانمندی‌های شناختی و قدرت مدیریتی لازم در او شود. در نتیجه چنین پسری در زمان تاهل از همسر خود نیز انتظار دارد نقش مادر را برای او ایفا کند. همچنین محرومیت از پدر ممکن است باعث شود صفات و رفتارهای ضعیف در برخی از پسرها شکل بگیرد.

ابراز قدرت زنان و میل به کنترل

نقش زنان قوی با شخصیت‌های بلندپرواز و قدرت طلب، در شکل گیری مردانی که زن ذلیل خطاب می‌شوند بی‌تاثیر نبوده است. برخی از زنان ممکن است افکار شبه فمینیسیتی داشته باشند و همواره از شوهرهای خود ناراضی بوده یا نسبت به آن‌ها بی‌اعتماد باشند. این زنان معمولا از موضع قدرت با همسر خود برخورد می‌کنند و به این طریق مردان را خسته کرده و از ذلیلی و تحقیر شدن آن‌ها لذت می‌برند. گروهی دیگر از زنان که کمال‌گرایی یا خصوصیات وسواسی در آن‌ها دیده می‌شود میل به کنترل شدید دارند. ممکن است همه قدرت را از دست مرد بگیرند، در این حالت مرد به تدریج خود را کنار می‌کشد. در این شرایط افزایش احتمال خیانت در مردان وجود دارد چراکه نیازهای اساسی مرد که نقش حمایتگری در خانواده است برآورده نمی‌شود.

ترتیب تولد

فرزندان اول ویژگی‌های یک رهبر قدرتمند را دارند و دوست دارند از دیگران مراقبت و به آن‌ها کمک نمایند. همچنین ویژگی‌هایی مانند مسئولیت‌پذیری، جاه‌طلبی، رقابت‌طلبی و قدرت‌طلبی در آن‌ها بیشتر دیده می‌شود. به همین دلیل ممکن است زنانی که از لحاظ ترتیب تولد فرزندان اول بوده‌اند در زندگی مشترک بخواهند نقش مدیر و رهبر را ایفا کنند.

مشکلات اقتصادی

گاهی قدرت اقتصادی بالای زن و میزان درآمد بالاتر او باعث می‌شود که او خواسته یا ناخواسته به منبع قدرت تبدیل شود. طبق تعریف فرهنگی پدر باید مسئولیت مالی خانواده را بر عهده بگیرد در غیر این صورت خودکارآمدی و قدرت حمایتی در مرد ضربه می‌خورد. گاهی این مسئله باعث می‌شود مرد عزت نفس خود را از دست بدهد و به تدریج نقش کمرنگ‌تری ایفا کند. در واقع مشکلات مالی باعث می‌شود مرد نقش منفعل در خانواده داشته باشد. با بر طرف کردن تاثیر مشکلات مالی در زندگی زناشویی از بروز چنین احساساتی جلوگیری کنید.

منبع: زن‌ذلیلی | خصوصیات و عوامل موثر در ایجاد زن‌ذلیلی۷