برو به محتوای اصلی
هما پردازش
مشاوره، آموزش، ارتقاء
۳ سال پیش پرسیده شده

اولین گام در راه‌اندازی کسب و کار چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اولین گام برای شروع هر کاری، همون فکر اولیه‌ای هست که براش می‌کنی و قصد می‌کنی که همچین کاری رو میخواهم انجام بدم و بعدش ایستادگی تو همون کار میتونه بهترین گام برای موفقیتش باشه.

اگر به فکر راه‌اندازی کسب و کارتان هستید، قبل از شروع کسب و کارتان به احتمال زیاد واژه طرح کسب و کار را شنیده‌اید و درباره آن اطلاعاتی کسب کرده‌اید.

طرح کسب‌وکار (business plan)، نوشته‌ای توصیفی و جامع در مورد کسب و کار یک موسسه یا یک کارآفرین است. این طرح حاوی بررسی‌های دقیقی در خصوص تولیدات یا خدمات یک شرکت، بازار و مشتریان، رقبا، منابع انسانی، منابع تأمین مالی، تکنولوژی و ابعاد فنی محصول یا خدمات و… است.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای طرح تجاری این است که با تدوین آن، کارآفرین می‌تواند عوامل داخلی و خارجی درگیر در یک کسب‌وکار را شناسایی و اثر آن‌ها را بر روی فعالیت خود بررسی نماید.

چرا به یک طرح کسب و کار نیاز داریم؟

دلایل زیادی برای نیاز به یک طرح کسب و کار وجود دارد، این دلایل با توجه به نوع کسب و کار و هدف از نوشتن طرح کسب و کار دچار تغییر می‌شود. نقطه اشتراک همه کسب و کارها ضرورت وجود طرح کسب و کار است. از این گذشته، چگونه می‌توانید بدون یک چنین برنامه مکتوبی به کسب و کارتان رونق ببخشید؟

• اگر می‌خواهید برای دریافت وام بانکی اقدام کنید، برای کسب و کار خود سرمایه‌گذار جذب کنید یا شریک تجاری بیاورید، وجود یک طرح کسب و کار ضروری است.

• بدون درک بازار هدف خود نمی‌توانید به ایده‌ای تجاری متناسب با شرایط برسید، در مورد رقبا تحقیق کنید، و تحلیل امکان‌سنجی را برای همه بخش‌های یک طرح کسب و کار انجام دهید.

• یک طرح کسب و کار خوب، علاوه بر مشخص کردن موقعیت فعلی و موقعیت مطلوب و دلخواه شما، اقدامات لازم برای رسیدن به موقعیت دلخواه را نیز معین می‌کند.

• یک طرح کسب و کار اطلاعات اساسی مرتبط با کسب و کار، استراتژی‌ها و فرهنگ استخدام را در اختیار اعضا، از جمله مدیران و کارکنان قرار می‌دهد.

• بخش مالی طرح کسب و کار را می‌توان به عنوان مبنای بودجه کسب و کار در نظر گرفته شود و ابزاری مفید برای مدیریت جریان نقدی ماهانه است.

پس پی بردیم که به یک طرح کسب و کار نیاز داریم. سوال بعدی که باید در نظر بگیرید این است که کدام نوع از طرح‌های کسب و کار برای شما مناسب است.