برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه شادی و عشق را زیاد کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. تماس‌های جسمی و جنسی با کسی که دوستش دارید

عشق‌بازی و اعمال لذت‌بخش با فردی که دوست دارید، مانند آغوش و بوسه و بغل کردن به سرعت اکسی‌توسین را در شما افزایش می‌دهد. در تحقیقاتی مشخص شد که اکثر مردان تنها در زمانی هورمون اکسی‌توسین ترشح می‌کنند که چهره همسرشان یا کسی که دوست دارند را بینند و در زمانی که زنان دیگر را نگاه می‌کنند به سرکوب اکسی‌توسین می‌پردازند. 

اکسی‌توسین مستقیما بر فعال شدن دو ناحیۀ مغز که مسئول احساس پاداش و لذت است تاثیر می‌گذارد. بدن اکسی‌توسین را به عشق و فردی که با او روابط عاشقانه دارید تشخیص می‌دهد و تنها در زمان‌هایی که تماس‌های جسمی و جنسی حاوی عشق باشد، ترشح می‌گردد. 

2. تشویق شدن

شنیدن حرف‌های تشویقی، باور به عشق کسی و مورد احترام و اهمیت دیگران بودن نیز هورمون اکسی‌توسین ترشح می‌شود. همچنین در زمان‌هایی که به شخص دیگری اهمیت می‌دهید و با مهربانی با او برخورد می‌کنید؛ هورمون عشق شروع به ترشح می‌نماید. کلمات قدرت زیادی دارند؛ وقتی کلمات شادی‌بخش و محبت‌آمیز میگویید یا دریافت می‌کنید و زمان‌هایی که از مهربانی خود به جهان می‌بخشید؛ هورمون اکسی‌توسین افزایش می‌یابد.

4. گوش کردن

پذیرفتن دیگران و همچنین پذیرفته شدن از سوی دیگران هورمون اکسی‌توسین را افزایش می‌دهد. وقتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و با دقت به حرف‌های آن‌ها گوش می‌کنید و به صورت چهره به چهره به صحبت‌های او گوش می‌کنید به میزان قابل توجهی هورمون اکسی‌توسین را افزایش می‌دهید. شنیدن موسیقی نیز همین کار را انجام می‌دهد.

5. خندیدن با صدای بلند

اگر دلتان می‌خواهد تا هورمون اکسی‌توسین را درست و حسابی در بدنتان حس کنید باید به یاد بیاورید که کودکان به چه حالت بازی می‌کنند و چطور به راحتی قاه قاه زیر خنده می‌زنند. خنده یک اتفاق مسری است که وقتی به سمتتان پرت می‌شود کاری به جز خندیدن یا لبخند زدن لازم نیست انجام دهید. طبق تحقیقات خندیدن و لبخند زدن به میزان قابل توجهی در ایجاد تغییرات فیزیولوژی و بهبود سلامت در بدن موثر است. مانند افراد خوشحال برای لحظات شادی‌آور زندگی کنید و ببینید اکسی‌توسین چگونه افزایش پیدا می‌کند.

6. مراقبه و دعا 

تعادل هورمون‌های بدن در حالتی صورت می‌گیرد که ذهنتان خالی باشید و احساس آرامش داشته باشید. در وضعیت جنگ و گریز، بدن اکسی‌توسین ترشح نمی‌کند. از طریق دعا و مراقبه می‌توانید ذهن خود را از استرس رها کنید. کاهش استرس می‌تواند با کاهش فشار خون به ایجاد تعادل در بدن کمک کند. ذهن، جسم و روح باید به یک ارتباط مناسب دست یابند. بهتر است زمانی از روز را برای آن وقت بگذارید. تنها پنج دقیقه در جایی که هستید. 

7. ورزش کردن

افزایش اکسیژن در مغز و سایر بخش‌های بدن به تولید بیشتر اندورفین‌ها و اکسی‌توسین‌ها منجر می‌شود. ورزش نه تنها در سالم ماندن و عملکرد تاثیرات مناسبی دارد؛ بلکه در مقدار هورمون‌های ترشح‌شونده در مغز نیز مفید عمل می‌کند. منظور از ورزش حتما به معنی باشگاه رفتن نیست. شما می‌توانید با پیاده‌روی در اطراف خانه یا انجام تمرینات سبک یوگا به این فواید دست پیدا کنید.

منبع: هورمون اکسی‌توسین چیست | راه‌های افزایش هورمون عشق را بدانید۱۴