برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علت و دلایل استرس قبل از ازدواج چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ترس از نشان ندادن خود واقعی

همه افراد در هنگام ازدواج، سعی می‌کنند که تا حد امکان خودشان را در بهترین حالت ممکن نشان دهند و در نظر فرد مقابل، خود را خوب جلوه کنند. این اتفاق کاملا طبیعی است اما نگرانی‌ها و اضطراب‌هایی را برای زوجین ایجاد می‌کند. آن‌ها می‌ترسند که فرد مقابلشان آن چیزی نباشد که نشان می‌دهد و پس از شروع زندگی مشترک با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل در انتخاب خود دودل هستند و ترس از آینده باعث ایجاد اضطراب در آن‌ها می‌شود.

مشاهده مشکلات زندگی والدین

برخی از افراد به زندگی طولانی والدین خود نگاه می‌کنند و نگران این هستند که همسرشان نیز مانند یکی از والدین ناسازگار بشود و زندگی مشترک آن‌ها نیز همچون زندگی مشترک والدین‌شان با مشکل مواجه شود. به همین دلیل دچار استرس و اضطراب می‌شوند.

ترس از مسئولیت

ازدواج باعث می‌شود که نقش فرد در خانواده تغییر بکند و فرد باید مسئولیت‌های جدیدی را به عهده بگیرد. تا قبل ازدواج دختر و پسر نقش دیگری در خانواده خود دارند و بار مسئولیت‌های آن‌ها نیز نسبتا سبک است. اما با ازدواج کردن این نقش‌ها تغییر می‌کند و فرد باید الگوهای رفتاری خود را متناسب با آن تغییر دهد. ترس از مسئولیت‌های آینده باعث اضطراب افراد می‌شود.

ترس از افزایش طلاق در جامعه

متاسفانه امروزه به دلایل بسیار زیادی همچون مشکلات اقتصادی، مشکلات خانوادگی، خیانت زوجین و غیره میزان طلاق در جامعه افزایش یافته است. بسیاری از جوانان نسبت به این مشکلات آگاهی دارند و به همین دلیل از ازدواج می‌ترسند و اضطراب دارند.

منبع: علت استرس ازدواج | راه‌های کاهش دلهره‌های پیش از مراسم ازدواج۲۸