برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۵ ماه پیش پرسیده شده

معیارهای یک روانشناس بالینی خوب چیست؟

روانشناس بالینی باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در اصل پاسخ به "روانشناس بالینی باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟" ارسال شده بود

به طور خلاصه جواب می‌دهم:

 1. یک روانشناس بالینی۱۶ باید آدم باسوادی باشد، یعنی آسیب‌شناسی روانی را خوب بداند. یعنی بداند یک فرد مثلاً مبتلا به وسواس چه ویژگی‌هایی دارد.
 2. قدر تشخیص بالایی داشته باشد. یعنی بفهمد فلان مراجع با فلان ویژگی‌ها، مبتلا به چه اختلال یا مشکلی است. این مهارت با بالارفتن تجربه، دقت و تمرکز در کار، حاصل می‌گردد.
 3. روش درمانی درست و مشخصی برای درمان داشته باشد. رویکرد مشخصی داشته باشد و اشراف کامل بر رویکرد و روش‌اش داشته باشد.
 4. مهارت و قدرت همدلی داشته باشد.
 5. به نظر من و بسیاری از متخصصین یک روانشناس و یا مشاور باید خودش دارای درصد بالای سلامت روان و سلامت ارتباطی باشد. عقده‌ها و گره‌های حل نشده در ساختار روانی‌اش نداشته باشد.
 6. به نظر شخص من (به عنوان کسی که حدود 10 سال کار کلینیک داری می‌کنم) یک روانشناس باید تکلیف‌اش با پول مشخص شده باشد. یک رابطه‌ی بالغانه و درست با پول و مادیات داشته باشد. البته به نظر می‌رسد همه باید چنین باشند.
 7. باز هم به نظر شخص من یک آیتم مهم در این مورد استعداد است. بله! استعداد. این را بدانید: هر درمانگری می‌تواند روانشناس باشد، اما هر روانشناسی لزوماً درمانگر خوبی نمی‌شود! روانشناس خوب بودن یک "آن"ی می‌خواهد که هر فردی آن را ندارد.
 8. تمرکز، تمرکز و تمرکز. همین
 9. و نهایتاً عشق و علاقه. کار درمانگری کار بسیار فرساینده‌ای است. و تنها عشق به این کار و کمک کردن به انسان‌های دیگر می‌تواند ادامه‌ی راه را (با حفظ کیفیت) میسر کند.

این نکاتی که می‌گویم هم یادگاری باشد برای خوانندگان:

یک روانشناس بالینی خوب۱۶ به چه چیزهایی نیاز ندارد:

 1. اسم و رسم: این را از من بشنوید: برای اینکه بتوانید یک مشاور یا روانشناس خوب پیدا کنید، به دنبال نام‌ها و شهرت‌ها نروید! درمانگران مشهور اولاً عموماً هزینه‌های بالایی دارند، ثانیاٌ وقت آزاد ندارند و با کلی منت می‌توانید ماهی یک بار از آنها وقت بگیرید. ثالثاً در میان این عزیزان هستند افرادی که به دلیل مشغله‌ی زیاد، کیفیت کارشان افت می‌کند.
 2. تجربه‌ی بالا و سن بالا: فراوان روانشناسان جوانی را می‌شناسم که درجه یک هستند، بی‌نظیر هستند. به دلیل آن استعداد و تمرکزی که به مقوله درمان داشته‌اند.

فعلاً اینها به نظرم می‌رسد.

موفق باشید...

پویا عبدی
مشاور روانشناس

شنونده خوب

گوش دادن یک مهارت اساسی و پایه در علم روانشناسی است. از این رو یک روانشناس موفق بیشتر از آنکه حرف بزند، خوب گوش می‌کند و به دقت به جزئیات حرف‌های شما توجه می‌کند. روانشناس خوب باید بتواند از طریق شنیدن به مشکلات و ناراحتی‌های بیمار خود پی ببرد تا بتواند بهترین درمان را در نظر بگیرد. البته تشخیص این موضوع سخت نیست، هر کسی می‌تواند به راحتی متوجه شود که طرف مقابلش به حرف‌های او گوش می‌دهد یا نه. اگر احساس می‌کنید روانشناس انتخابی شما شنونده خوبی است، بدانید که انتخاب درستی انجام داده‌اید. افراد مخصوصا هنگامی که برای مشاوره ازدواج رجوع می‌کنند دوست دارند که روانشناس ابتدا شرایط و معیارهای فرد را به خوبی بشنود.

عدم قضاوت

قضاوت و پیش‌داوری کردن کار یک روانشناس نیست. یک روانشناس خوب می‌داند که بیشترین چیزی که یک مراجعه‌کننده به آن نیاز دارد درک شدن است. مراجعه‌کننده دوست دارد روانشناس، او را درک کند حتی اگر اشتباهاتی انجام داده باشد. روانشناس خوب باید از هرگونه سرزنش کردن و یا محکوم کردن مراجع خود پرهیز کند زیرا هرگونه قضاوتی مستقیماً روی فرد تأثیر می‌گذارد و باعث اضطراب و نگرانی می‌شود. عدم قضاوت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک روانشناس بالینی خوب باید آن را داشته باشد.

مشتاق بودن

روانشناس بالینی باید در کمک به مراجعه‌کننده خود مشتاق باشد و بیمار احساس نکند روانشناس از روی اجبار کارش را انجام می‌دهد و یا بی‌میل است. اشتیاق باید در چشمان مشاوره شما و حالت بیان او موج بزند. او باید عاشق کارش باشد تا بتواند به خوبی روش‌هایی را برای درمان شما تعیین کند. اگر روانشناس شما به صورت تلفنی با شما صحبت می‌کند باید در صدایش اشتیاق وجود داشته باشد و این چیزی است که مراجعه کننده آن را احساس می‌کند.

اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس در هر کاری ضروری است. برای روانشناسان بالینی نیز این مورد از اهمیت به خصوصی برخوردار است. اگر روانشناس بالینی از اعتماد به نفس بالا برخوردار نباشد، روش‌های درمانی خود را با تردید انجام می‌دهد و این حس را به بیمار نیز منتقل می‌کند. اعتماد به نفس یک روانشناس بالینی باید با قاطعیت او همراه باشد و آنقدر به خودش و روشی که برای درمان شما انتخاب کرده مطمئن باشد که شما بتوانید نسبت به او و روش درمانش احساس امنیت و اعتماد داشته باشید.

منبع: روانشناس بالینی خوب در تهران | معرفی بهترین روانشناسان۸