برو به محتوای اصلی
سال گذشته پرسیده شده

سیستم‌های اطلاعاتی شنگن چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

Visa Information System یا VIS

Schengen Information System یا SIS

European Dactyloscopy یا EURODAC

سیستم اطلاعات ویزا VIS که در سال ۲۰۱۱ با پوشش سراسری اطلاعات مربوط به اخذ ویزای شینگن و ویزای کشورهای شمال قاره آفریقا شروع به کار کرد در واقع یک پایگاه اطلاعاتی است که شامل انگشت‌نگاری از هر ۱۰ انگشت، تصویربرداری از صورت و تمامی اطلاعات متقاضی و همچنین سابقه درخواست‌های متقاضی برای ویزای شینگن می‌باشد که پس از وقت سفارت شما ثبت می‌شود. 

سامانه اطلاعاتی شینگن SIS یک پایگاه اطلاعات دولتی است و اداره آن بر عهده کمیسیون اروپا می‌باشد. هدف کلی این سامانه شناخت مجرمان و همچنین جلوگیری از ورود ایشان به خاک شینگن است. این بانک اطلاعاتی برای ۳۱ کشور اروپایی با هدف پیدا کردن اطلاعات اشخاص متقاضی با اهداف امنیت ملی، کنترل مرزها و اجرای قانون تاسیس شد. اطلاعات SIS طبق قوانین هر کشور عضو ثبت و ذخیره می‌شود و در میان کشورهای عضو پیمان شینگن به اشتراک گذاشته می‌شود. بیش از ۴۶٫۰۰۰٫۰۰۰ رکورد یا به بیان بهتر هشدار در این سامانه وجود دارد.

پایگاه داده اثر انگشت اتحادیه اروپا برای شناسایی پناهجویان در مرزهای مختلف شینگن یوروداک (European Dactyloscopy یا Eurodac) نام دارد. اثر انگشت تمامی متقاضیان پناهندگی که سن آن‌ها بیشتر از ۱۴ سال می‌باشد باید در این سامانه ثبت شود. پس از ثبت اثر انگشت، اطلاعات ایشان به صورت دیجیتالی به یک واحد مرکزی در هیئت اروپایی ارسال می‌شود و به طور خودکار به تمامی کشورهای هم‌پیمان شینگن ارسال می‌شود. این امر مقامات را قادر می‌سازد تا متوجه شوند که آیا پناهجویان در حال حاضر برای پناهندگی در یکی از کشورهای عضو شینگن اقدام کرده‌اند یا خیر؟

سیستم شناسایی اثر انگشت از ژانویه سال ۲۰۰۳ فعال شده است و تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به همراه ۳ کشور نروژ، ایسلند و سوئیس در این سامانه عضو می‌باشند.