برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۹ ماه پیش پرسیده شده

مزیت‌های قصه‌گویی برای کودکان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- پرورش عادت کتابخوانی در کودک

از مزیت‌های قصه گفتن و کتاب خواندن برای کودک تشویق و ترغیب او برای کتاب‌خوانی است. همچنین کودکان با الگوبرداری از والدین کتاب‌خوان خود این عادت را پرورش می‌دهند. بنابراین توصیه می‌کنیم والدین نیز جهت افزایش آگاهی‌های خود و آموزش کتاب‌خوانی به کودک به صورت غیر مستقیم، زمان‌هایی را در حضور فرزند خود به مطالعه کتاب‌های مفید اختصاص دهند. در این زمینه مقاله کتاب روانشناسی کودک۱۰۶ اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

2- گوش دادن و تمرکز کودک تقویت می‌شود

برای بیشتر کودکان تمرکز روی یک چیز در طولانی مدت سخت است و آن‌ها بیشتر علاقه دارند صحبت کنند. قصه‌گویی برای کودکان باعث می‌شود توجه آن‌ها به یک موضوع بیشتر شود و مهارت گوش دادن فعال در آن‌ها تقویت می‌شود.

3- افزایش مهارت‌های کلامی از مزایای قصه‌گویی برای کودکان

خواندن داستان به کودک کمک می‌کند تا با کلمات جدید آشنا شود. در رواشناسی کودک قصه‌گویی بسیار توصیه شده و روانشناسان آن را یک روش مناسب برای آموزش کلمات جدید و تلفظ درست آن‌ها می‌دانند. 

4- ابزاری عالی برای تیز شدن حافظه

چند روز بعد از خواندن داستان برای کودک از او بخواهید که دوباره داستان را برای شما بگوید یا از او بخواهید تا جایی که تاکنون اتفاق افتاده تعریف کند. این یک راه بسیار خوب برای تقویت حافظه و تمرکز است.

5- خلاقیت و قدرت تخیل را ارتقا می‌دهد

گوش دادن به یک داستان باعث می‌شود تا کودک همه شخصیت‌ها، مکان‌ها، اشکال و... را در یک محیط بصری واقعی تصور کند. تداوم این کار باعث افزایش تخیلات کودک می‌شود، خلاقیت کودک را بالا می‌برد و به ذهن کودک کمک می‌کند که آزادانه ایده‌های خود را پرورش دهد. 

6- گسترش افق شناخت از مزایای قصه‌گویی برای کودکان

کودک ممکن است هرگز فرصت سفر به کشورهای مختلف جهان و دیدن فرهنگ‌های مختلف را پیدا نکنند. با قصه‌گویی کودک فرصت می‌یابد تا با کشورها و فرهنگ‌های مختلف آشنا شود و اطلاعات خود را درباره‌‌ی آن‌ها بالا ببرد.

7- تربیت علمی آسان‌تر

قصه‌گویی برای کودکان زمینه یادگیری علمی دارد. داستان‌گویی کودک را برای یادگیری موضوعات مختلف مشتاق‌تر می‌کند. کودک زمانی که در دنیای واقعی با موضوعات مشابه قصه روبه‌رو می‌شود، کنجکاوی بیشتری نشان می‌دهد.

منبع: قصه‌گویی برای کودکان | مزیت‌ها و روش صحیح قصه گفتن برای کودک۱۱