برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

نحوه برخورد و رفتار با همسر دروغگو چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

دروغگویی را از فقدان مهارت جدا کنید

بسیاری از اوقات دروغ‌هایی که شما را می‌آزارد در حقیقت از فقدان برخی مهارت‌ها در همسرتان ناشی می‌شود که با حل آن‌ها مشکل دروغگویی نیز بهبود می‌یابد. برای مثال ممکن است همسرتان به شما بگوید که حتماً در ساعت خاصی در خانه حضور خواهد داشت اما نتواند خود را در آن ساعت به شما برساند.

در این شرایط قبل از این که برچسب دروغگویی را به همسرتان بزنید، بررسی کنید که این موضوع از چه چیزی ناشی می‌شود. ممکن است همسرتان در مدیریت زمان از مهارت کافی برخوردار نباشد یا در زمینه برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های خود دچار مشکل باشد. با بررسی ابعاد دیگر زندگی‌تان می‌توانید به درک درست‌تری از همسرتان دست‌یابید که آیا او واقعاً با نیت دروغ به شما قول می‌دهد یا اینکه این مسئله از ضعف مهارت‌های او در زندگی ناشی می‌شود. دانستن این موضوع به میزان بسیار زیادی به شما کمک می‌کند تا هیجانات منفی خود را کنترل کنید و با درک بیشتر به همسرتان کمک کنید تا بتواند این مشکل را بهبود بخشد.

مشخص کردن حد و مرزها از راه‌های برخورد با همسر دروغگو

هر فرد در زندگی مشترک حساسیت‌های منحصر به فرد خود را دارد و ممکن است برخی دروغ‌ها را نتواند به هیچ وجه تحمل کند. دروغگویی در مورد این مسائل کلیت زندگی مشترک را تهدید خواهد کرد و می‌تواند منجر به فروپاشی ازدواج شود. به همین خاطر بهتر است که از همان ابتدا در مورد حساسیت‌های خود با همسرتان صحبت کنید و در مورد خط قرمزهای یکدیگر آگاهی داشته باشید.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

دروغگویی همسر می‌تواند درد و رنج بسیار زیادی را برای فرد به همراه بیاورد. کنار آمدن با احساسات منفی ناشی از دروغگویی گاهی آنقدر سخت می‌شود که ممکن است هر فرصتی برای جبران را از طرفین بگیرد. در این شرایط کمک گرفتن از یک زوج درمانگر برای حفظ زندگی مشترک و یا تصمیم برای جدایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روانشناس متخصص در حیطه زوج‌درمانی به شما کمک می‌کند تا با هیجاناتتان مواجه شوید و نحوه مدیریت کردن آن‌ها را بیاموزید.

همچنین درمانگر با وضع قوانینی به طرفین خواهد آموخت که چگونه از دروغگویی در رابطه بپرهیزند و در صورت وقوع آنچه رفتارهایی با یکدیگر داشته باشند. اگر دروغ‌ها آسیب زیادی به رابطه وارد کرده باشند تا حدی که به تصمیم برای جدایی رسیده‌اید درمانگر با آگاه کردن شما در مورد پیامدها و مزایای طلاق شما را برای داشتن آینده‌ای بهتر آماده خواهد کرد.

منبع: با همسر دروغگو چگونه باید رفتار کنیم ؟۲۵