برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

مهم‌ترین علامت‌ها بعد از ضربه خوردن به سر نوزاد کدام‌اند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

خواب‌آلودگی نوزاد

کودکانی که ضربه به سرشان می‌خورد ممکن است در 24 ساعت اول دچار خواب‌آلودگی شوند. به طور کلی کودکان عادت دارند در طول روز بخوابند اما ممکن است حادثه در ساعات پایانی روز و در هنگام خواب شبانه اتفاق افتاده باشد که باید این مورد را در نظر داشت. در صورتی که الگوی خواب کودک بعد از ضربه تغییر کرد و کودک بیشتر دچار خواب‌آلودگی شد، نیاز به بررسی است. اگر ضربه هنگام شب اتفاق افتاد، باید حداقل 1 تا 2 ساعت کودک را بیدار نگه داشت که از خواب‌آلوده نبودن او اطمینان حاصل شود.

تشنج کردن کودک

ضربه به سر نوزاد گاهی باعث تشنج می‌شود. بالا رفتن مردمک چشم، لرزیدن دست و پا، قفل شدن دهان و... از علائم تشنج می‌باشد. تشنج گاهی در 24 ساعت اول و گاهی هم در طول هفته اول و بعد از 48 ساعت اول اتفاق می‌افتد. این امکان وجود دارد که تقریبا 2 سال بعد از خوردن ضربه به سر کودک، او دچار تشنج شود. برخی از کودکانی که دچار تشنج هستند، قبلا به سرشان ضربه شدید وارد شده است.

استفراغ نوزاد

یکی از مهمترین نشانه‌هایی که والدین باید به آن دقت کنند، استفراغ نوزاد است. اگر کودک بعد از ضربه استفراغ کند و استفراغ تکرارشود، نشان‌دهنده این است که فشار داخل جمجمه افزایش‌ یافته است.

بیهوش شدن نوزاد

بعد از خوردن ضربه به سر نوزاد، اگر نوزاد گریه کند و از جای خود بلند شود، تقریبا می‌توان گفت نگرانی وجود ندارد. علامت بد این است که کودک بعد از وارد شدن ضربه به سر بیهوش شود یا اول گریه کند و بعد مدتی از حال برود. اگر بیهوشی بلافاصله بعد از ضربه باشد و کودک یک الی دو دقیقه بعد به هوش بیاید، خطر آن نسبت به زمانی که کودک بعد از چند دقیقه بیهوش شود، کمتر است.

خارج شدن مایع از بینی یا گوش نوزاد

خروج مایع آبکی از گوش یا بینی نشان‌دهنده این است که باید بدانید ضربه به جمجمه او وارد شده است. این مایع آبکی، مایع مغزی- نخاعی نام دارد که خطر عفونت و مننژیت مغزی را به دنبال دارد.

انحراف چشم نوزاد

انحراف چشم نوزاد نیز مسئله مهمی است. اگر کودک بعد از ضربه دچار انحراف چشم شود، احتمال جدی و آسیب‌زا بودن ضربه بالا می‌باشد. در این مواقع فورا به پزشک مراجعه کنید.

منبع: ضربه به سر نوزاد | مهم‌ترین علامت‌ها بعد از ضربه خوردن چیست؟۲۲