برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

با نوجوان عاشق چگونه رفتار کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

در مورد عشق در نوجوانی با فرزندتان صحبت کنید

سعی کنید با آن‌ها گفت و گو کنید و درباره حسی که با آن روبه‌رو شده‌اند صحبت کنید. هنگامی که صبحت می‌کنید حواستان باشد که یک شنونده خوب باشید و مثل یک دوست قدیمی پای حرف‌هایش بنشیند. در مورد ویژگی‌های شخصیتی و شرایط رابطه شان از او سوال کنید تا متوجه شوید چه چشم‌اندازی را برای رابطه‌شان در نظر گرفته‌اند.

سرزنش نکنید

از سرزنش کردن دوری کنید و از گفتن جملاتی مثل "او در شان تو نیست"، "هنوز برای گفتن این حرف‌ها برای تو خیلی زود است" و امثال این‌ها، خودداری کنید. این کار باعث می‌شود نوجوان‌تان به شما اعتماد کند و از حس‌هایی که به طرف مقابلش پیدا کرده است، بیشتر حرف بزند.

یک رابطه دوستانه برقرار کنید

زمانی که بتواند به شما اعتماد کند می‌توانید به راحتی وارد یک فضای دوستانه شده و او را مثل یک دوست صمیمی راهنمایی کنید. توجه کنید که یک دوست، همیشه بهترین راه‌ها را نشان می‌دهد و سعی می‌کند او را به خواسته‌اش برساند!

مچ‌گیری نکنید

این اشتباه را تکرار نکنید. مچ‌گیری شما، هیچ چیز را درست نمی‌کند بلکه ممکن است کار را خراب‌تر هم بکند. شما با این کار نمی‌توانید فرزند نوجوانتان را مجبور به ترک رابطه کنید. این کار فقط باعث می‌شود که از شما دورتر شود. زیرا آن‌ها دوست دارند در این مرحله، شما پذیرای آن‌ها باشید. پس سعی کنید با چشم‌پوشی، اوضاع را کنترل کنید.

با عشق در نوجوانی فرزندتان مبارزه نکنید

سعی نکنید با جنگ و ستیز اوضاع را مدیریت کنید. مبارزه کردن شما با این حس فرزندتان، او را بیشتر به جنس مخالف علاقه‌مند می‌کند و از او یک پناهگاه امن می‌سازد. در این موارد آرامش خودتان را حفظ کنید و خونسرد باشید.

منبع: عشق در نوجوانی | با نوجوان عاشق چگونه رفتار کنیم؟۱۶