برو به محتوای اصلی
ناشناس
۱۰ ماه پیش پرسیده شده

آسیب‌های کودکان بدسرپرست کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عدم اعتماد به نفس

کودکان بدسرپرست هیچ وقت فرصتی برای نشان دادن استعداد و توانایی‌های خودشان ندارند و عموما نادیده گرفته می‌شوند و یا والدین، آن‌ها را سرکوب می‌کنند. در نتیجه اعتماد به نفس این کودکان تخریب می‌شود و آن را از دست می‌دهند که این امر خود زمینه بسیاری از آسیب‌های دیگر را فراهم می‌کند.

ایجاد اضطراب

به دلیل واکنش‌هایی که این کودکان از خانواده خود می‌بینند و هیچ‌وقت دلبستگی ایمنی برای آن‌ها به وجود نیامده است دچار اضطراب می‌شوند. این اضطراب در همه حالت‌ها همراهشان است حتی در زمانی که هیچ دلیلی برای اضطراب داشتن وجود ندارد.

خشم 

خشم یکی از آسیب‌هایی است که هیچ‌وقت نمی‌شود آن‌ را نادیده گرفت به این دلیل که بهداشت روانی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود واکنش‌های جبران‌ناپذیری را نشان دهد که به ضرر خود و اطرافیانش باشد. این کودکان عموما خشم را از والدین خود می‌آموزند و تا بزرگسالی به همراه دارند.

تنهایی 

تنهایی یکی دیگر از آسیب‌هایی است که این کودکان تجربه می‌کنند. عموما این افراد با دیگران هیچ ارتباطی برقرار نمی‌کنند و همیشه سعی می‌کنند که از اجتماع دور شوند.

افسردگی

در نتیجه تنهایی و سرکوب کردن احساسات و دریافت نکردن عاطفه، این اشخاص بیشتر از کودکان عادی دچار افسردگی می‌شوند. افسردگی در این کودکان می‌تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند و زندگی‌شان را تحت تاثیر قرار دهد.

عدم ابراز احساسات

این افراد به راحتی نمی‌توانند احساسات خودشان را بروز دهند به این دلیل که هیچ‌ وقت این‌کار را نیاموخته‌اند و ممکن است هربار احساسات خود را نشان‌ داده‌اند پاسخ خوبی از والدینشان دریافت نکرده باشند.

ناامیدی

هیچ وقت به هیچ مسئله‌ای احساسات خوبی ندارند و فکر می‌کنند همه چیز برعلیه آن‌هاست. قبول نمی‌کنند که ممکن است اتفاقات خوبی برای آن‌ها بیوفتد و می‌توانند موفق باشند. 

نافرمانی

این افراد به راحتی چیزی را قبول نمی‌کنند و دوست دارند که از قوانین وضع شده دوری کنند. به اصطلاح علاقه دارند که همیشه نافرمانی کنند و از مسئولیتی که دارند فرار کنند. با این رفتار می‌خواهند تا حدودی اتفاقاتی که برایشان رخ داده را تخلیه کنند.

منبع: کودکان بدسرپرست | آسیب‌ها و وظایف جامعه در قبال این کودکان۲۲