برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

علت بی‌احترامی فرزندان به والدین چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

داشتن برخی رفتارها در تربیت فرزندان می‌تواند ناخواسته منجر به تقویت شدن و ادامه یافتن رفتارهای بی‌ادبانه در آن‌ها شود. در ادامه به چند مورد از این رفتارهای اشتباه اشاره خواهیم کرد.

- توجه نکردن به رفتارهای بی‌ادبانه

- عادی شدن این رفتارها برای والدین

- عدم آگاهی در مورد اینکه چگونه می‌توان به این رفتارها خاتمه داد

- اجازه دادن به فرزندان برای بدرفتاری به هر دلیلی. برای مثال ممکن است چون کودک خشمگین است به او اجازه دهید که هر حرفی را بزند یا هر رفتاری را داشته باشد. در حالی که این کار موجب شکل‌گیری عادت و چرخه‌ای معیوب در او می‌شود و همچنین به عنوان یک سبک رفتاری در برخورد با همسالان نیز ادامه خواهد یافت.

به همین دلیل لازم است که والدین واکنش‌های مناسب هنگام انجام بدرفتاری و بی‌احترامی فرزند را بیاموزند چراکه نوع واکنش در شکل دهی رفتار بسیار تأثیر گذار است به طوری که با داشتن واکنش درست می‌توان این رفتار را برای همیشه خاتمه داد و یا به عنوان یک عادت آن را تقویت کرد.

البته این مسئله نیز اهمیت دارد که در برخی موارد والدین با وجود تمام تلاش‌هایی که در زمینه تربیت فرزندشان انجام می‌دهند بازهم شاهد بدرفتاری‌های آن‌ها هستند. در این شرایط می‌توان از نقش یادگیری مشاهده‌ای و الگوبرداری از همسالانی که این رفتار را دارند، وجود اختلالاتی نظیر بیش‌فعالی، اختلال سلوک و اختلال نافرمانی مقابله‌ای نیز به عنوان عوامل تأثیر گذار در بی‌احترامی فرزندان به والدین یاد کرد.

 منبع: علت بی‌احترامی فرزندان به والدین۵۴