برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

ویژگی‌های کودک سالم کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ویژگی‌های جسمانی کودک سالم

معمولاً والدین به سلامت جسمانی کودک خود بیش از ابعاد دیگر اهمیت می‌دهند و در این باره اطلاعات بیشتری دارند. به طور کلی می‌توان در مورد ویژگی‌های جسمانی کودک سالم به موارد زیر اشاره کرد.

- داشتن اشتهای کافی برای دریافت مواد غذایی مورد نیاز

- داشتن دندان‌های سالم و لثه‌های صورتی: وضعیت مناسب دهان و دندان خود نشان‌دهنده دریافت کافی مواد معدنی ضروری نظیر انواع ویتامین ب و فولیک است.

- داشتن پوست سالم و بهبود به موقع در زمان جراحت. کمبود ویتامین‌های E ،A و C معمولاً به ایجاد مشکلات پوستی در کودک می‌انجامد.

ویژگی‌های روانی و اجتماعی کودک سالم

سلامت و بهداشت روان کودک امروزه بیش‌تر مورد توجه والدین قرار گرفته است با این حال هنوز هم نسبت به سلامت جسمانی، سلامت روانی کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد که این مسئله به تجربه مشکلات و بحران‌هایی در دوران نوجوانی و بزرگسالی خواهد شد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های سلامت روان کودک اشاره می‌کنیم.

  • داشتن پیوند و دلبستگی مناسب با دیگران بخصوص با مادر
  • داشتن عزت نفس کافی: این مسئله در سال‌های مدرسه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بسیاری از اوقات افت تحصیلی و مشکلاتی که بچه‌ها در مدرسه تجربه می‌کنند ناشی از اعتماد به نفس پایین آن‌هاست. در نتیجه اگر فرزندتان دچار کمرویی است و بیش از حد معمول خجالت می‌کشد برای آنکه در مدرسه دچار مشکل نشود و یا مشکل او به اختلالات روانی نظیر فوبیای اجتماعی نیانجامد حتماً علل این وضعیت را مورد بررسی قرار دهید و ترجیحاً مشکل را با یک روانشناس کودک در میان بگذارید.

منبع: کودک سالم | ویژگی‌های کودک سالم۱۲۳

سوالات مشابه

آمار سوال

۳۴ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه