برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

والدین خودشیفته چه والدینی هستند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

والدین خودشیفته‌ای که خود را مالک فرزندان می‌دانند

والدین خودشیفته  اجازه رشد شخصیت را به نوجوان خود نمی‌دهند. مدام فرزند خود را کنترل می‌کنند و او را وادار می‌کنند تا نقش والد جایگزین را ایفا کنند. کودک در این شرایط مجبور می‌شود برای اینکه والدینش را به خودش علاقه‌مند نگه دارد هر کاری که از او می‌خواهند را انجام دهد.

والدین خودشیفته چه به صورت آگاهانه و چه از روی ناخودآگاه تلاش می‌کنند تا فرزندشان را به خود وابسته نگه دارند. اجازه کسب هویت به کودک خود نمی‌دهند ودر صورت نافرمانی او را مورد خشم قرار می‌دهند. افراد خودشیفته هرگز با دیگران همدلی نمی‌کنند و دیگران را ابزاری برای رسیدن به مقاصد خود می‌دانند. همواره فکر می‌کنند برتر از دیگران هستند، مدام به تایید دیگران نیاز دارند و از انتقاد بیزارند. با وجود این خصوصیات هیچ فرزندی نمی‌تواند در کنار چنین والدینی به پیشرفت و رشد برسد و آسیب‌های زیادی را متحمل می‌شود. 

والدین خودشیفته‌ای که به فرزندان خود توجهی ندارند

این دسته از والدین خودشیفته عموما فرزندان خود را مورد بی توجهی قرار می‌دهند. والدین خودشیفته موفقیت و رضایت خود را به کودکشان ترجیح می‌دهند. آنها تنها به فکر پیشرفت در شغل، افزایش ثروت، شهرت و تفریح خود هستند. فرزندان خودشیفته‌ها حس اضافی بودن و طرد شدن دارند. والدین خودشیفته از درک فرزندان خود عاجزند و تمام موفقیت‌های آنان را به پای خود می‌گذارند. اگر اینگونه رفتارهای خودپسندانه را در خود مشاهده می‌کنید باید به مشاور روانشناس مراجعه کنید چرا که والدین خودشیفته آسیب‌های فراوانی به فرزندان خود وارد می‌کنند.

منبع: والدین خودشیفته | ویژگی والدین خودشیفته و آسیب‌های وارده به فرزندان۸