برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

تاثیر افسردگی مادر بر اعضای خانواده چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بروز اختلالات روانی

کودک ممکن است حالات افسردگی مادر را تقلید کند و به مرور یاد بگیرد مثل او رفتار کند. از آن جا که مولفه‌های لذت جویی و ابراز هیجان را در محیط خانه دریافت نمی‌کند، پس کمتر شادی می‌کند. مادر افسرده نسبت به رفتارهای کودک خود واکنش شدیدتری نشان می‌دهند و تربیت او فاقد روش‌های تشویق کودک است. تمام این‌ها به نافرمانی و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی در کودکان دامن می‌زند، همچنین این کودکان در بزرگسالی نیز سطوح پایینی از همدلی را نسبت به درد و رنج دیگران نشان دهند. 

روابط اجتماعی آشفته

افسردگی مادر، در روابط اجتماعی و خلقیات کودک در بزرگسالی، تاثیر منفی زیادی می‌گذارد. به خاطر افسردگی مادرتان، نتوانستید ارتباط و تعامل مثبتی با او داشته باشید، پس ممکن است این ذهنیت در شما ریشه گرفته باشد که فردی مزاحم هستید که دوست‌داشتنی نبوده و لیاقت دوست داشته شدن هم ندارید.

پس به تدریج به سمت انزوا کشیده می‌شوید، مهارت‌های ارتباطی و تعامل با دیگران به درستی شکل نمی‌گیرد و عزت نفس‌تان را از دست می‌دهید، اعتماد کردن به دیگران برایتان سخت می‌شود. ادامه این روند باعث گوشه‌گیری بیشتر در شما می‌شود. 

ابتلا به اختلال شخصیت وابسته

همان‌طور که توضیح دادیم مادر افسرده، حس طردشدگی و تنهایی را در کودک تداعی می‌کند. پس اگر مادرتان افسرده باشد ممکن است فردی وابسته شوید که به هر قیمتی شده نمی‌خواهید محبت دیگران به خصوص افراد خاص زندگی تان را از دست بدهید؛ پس خودتان را نادیده می‌گیرید تا دیگران را راضی نگه دارید.

از طرفی چون در زندگی نادیده گرفته شدید نمی‌توانید خودتان را دوست داشته باشید یا به خودتان عشق بورزید. شاید از نظر دیگران یک فرد آرام و مهربان هستید ولی خودتان در درون احساس بدبختی و درماندگی می‌کنید. 

منبع: مادر افسرده | تاثیر افسردگی مادر بر اعضای خانواده۱۰