برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

بهترین زمان برای سوراخ کردن گوش کودک چه سنی است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

نظر پزشکان

پزشکان شدیدا با سوراخ کردن گوش نوزاد پیش از 6 ماهگی مخالف هستند چرا که معتقدند سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز کامل نشده و در صورت ایجاد عفونت نمی‌­تواند مقاومت لازم را انجام دهد. بهترین زمان برای انجام این کار بعد از 6 یا 7 سالگی در صورتی که خود او از شما این کار را بخواهد.

نظر روانشناسان

روانشناسان نیز با سوراخ کردن گوش در ماه­‌های اول مخالفند و اعتقاد دارند باید زمانی این کار انجام شود که کودک این را از شما بخواهد و پیش از آن باید او را از دردی که قرار است با آن مواجه شود آگاه کنید. در غیر اینصورت اگر بخواهید در ماه­‌های پایین این کار را انجام دهید، شاید کودک دردی بروز ندهد، اما این به معنای درد نکشیدن نیست، شاید او آنقدر کوچک است که توانایی ابراز درد را ندارد.

علاوه بر آن باید زمانی این کار انجام شود که کودک با آگاهی و از روی اشتیاق این کار را از شما بخواهد و به آن دست نزند تا مشکلی پیش نیاید و دلیل مهم‌تر برای اینکه در ماه­‌های اول این کار را انجام ندهید این است که امکان دارد به روحیه کودک آسیب وارد شده و در ناخودآگاهش آن دردی که به‌وسیله والدین و پزشک به او منتقل می­‌شود در ذهنش بماند، چراکه هنوز آنقدر درک ندارد که بداند دلیل این کار چیست درصورتی که اگر کمی بزرگ­تر باشد و خودش بخواهد، با وجود احساس درد، آن را با کمال میل قبول می­‌کند.

منبع: سوراخ کردن گوش کودک | عوارض و پیامدهای آن۱۰