برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

راه‌های افزایش انگیزه در بیمار افسرده کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- شروع یک فعالیت فیزیکی

بر اساس مطالعات فعالیت فیزیکی می‌تواند باعث سازگاری بهتر و افزایش انگیزه در افراد دچار افسردگی شود. فعالیت بدنی یک راه طبیعی برای افزایش هورمون‌های شادی است که می‌تواند اثرات افسردگی را کاهش دهد. 

در دوره‌های افسردگی ورزش برایتان دشوار می‌شود، تاحدی که این عموما انرژی و انگیزه کافی برای انجام تمرینات ورزشی را ندارید. برای حل این مشکل بهتر است به جای تمرکز بر تمریتان دشوار و سنگین، تمریناتتان را به بخش‌های کوچک در طول روز تقسیم کنید. نمونه‌های آن شامل موارد زیر است:

_ پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای در اطراف خانه

_ انجام تمرینات کششی در طول تبلیغات تلویزیون

_ گوش دادن به موسیقی و رقصیدن برای 10 دقیقه در هر بار

_ تعیین زمان‌هایی برای تمرینات کوتاه؛ برای مثال پنج نوع تمرین را در بازه‌های زمانی 2 دقیقه‌ای انجام دهید.

بدین شکل اهداف تمرینی که تعیین کرده‌اید زودتر به واقعیت رسیده و برای ادامه انگیزه بیشتری خواهید داشت. پس از شروع تمرینات بعد از مدتی متوجه می‌شوید که تمایل به گسترش آن‌ها به فعالیت‌های لذت بخش دارید. 
 

2- راز افزایش انگیزه در گسترش ارتباطات با بیمار افسرده

گرفتن حمایت از دیگران یکی از راه‌های افزایش انگیزه در بیمار افسرده است و می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتر و انگیزۀ بیشتری در زندگی داشته باشید. دانستن این موضوع که عده‌ای به شما و سلامتی‌تان اهمیت می‌دهند، بر انگیزه‌های شما تاثیر عمیقی خواهد گذاشت. رفتن به مهمانی‌های بزرگ یا دیگر جمع‌های اجتماعی می‌تواند برای شما طاقت‌فرسا باشد؛ اما دیدن دوستان در جمع‌های کوچک‌تر مثل رفتن به کافه، سینما، موزه و... می‌تواند به کاهش اضطراب و افزایش ارتباطات شما کمک کند.

نیازی نیست دوستان خیلی زیادی داشته باشید تا احساس بهتری پیدا کنید. در عوض بر محکم کردن دوستی‌های موجود با افراد مورد علاقه و دوستان نزدیک تمرکز کنید. گذراندن زمان با دوستان و خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری درباره جهان پیرامون خود پیدا کنید.

منبع: افزایش انگیزه در بیمار افسرده | بررسی مشوق‌ها و موانع۵