برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

ساختار غدد فوق کلیه به چه صورت است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بخش مرکزی آدرنال

بخش مرکزی غدد فوق کلیه عملکرد حیاتی ندارد، اما این به این معنی نیست که هورمون‌های این بخش برای ادامه زندگی مورد نیاز نمی‌باشند. ترشح هورمون‌های بخش مرکزی غدد فوق کلیوی توسط سیستم عصبی سمپاتیک تحریک می‌شوند و هنگامی ترشح می‌شوند که شما تحت استرس قرار می‌گیرید.

بخش مرکزی کمک می‌کند تا شما با استرس جسمی و روحی مقابله کنید. ممکن است شما با پاسخ‌های جنگ و گریز آشنا باشید. فرآیندی که هنگام استرس و یا تهدید وضعیت شما توسط سیستم عصبی سمپاتیک آغاز می‌شود.

دو هورمون اصلی که از این ناحیه ترشح می‌شوند عبارتند از:

اپی نفرین: نام دیگر این هورمون آدرنالین است. این هورمون به‌سرعت در پاسخ به استرس با افزایش ضربان قلب و افزایش خون‌رسانی به عضلات و مغز وارد عمل می‌شود. همچنین سطح قند خون را از طریق تبدیل گلیکوژن به گلوکز افزایش می‌دهد.

نوراپی نفرین: نام دیگرش نور آدرنالین است. این هورمون با اپی نفرین در پاسخ به استرس همکاری می‌کند. نوراپی‌نفرین باعث انقباض عروق خونی می‌شود و در نتیجه فشارخون را افزایش می‌دهد.

بخش قشری آدرنال یا غدد فوق کلیه

بخش قشری آدرنال باعث ترشح دو گروه اصلی از هورمون‌های کورتیکواستروئیدی می‌شود. گلوکوکورتیکوئیدها که ترشح آن توسط غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز انجام می‌شود و مینرالوکورتیکوئیدها که ترشح آن توسط کلیه‌ها انجام می‌گیرد. هنگامی که هیپوتالاموس، هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین را ترشح می‌کند، غده هیپوفیز تحریک شده و هورمون آدرنال کورتیکوئیدها را ترشح می‌نماید. این هورمون نیز به‌ نوبه خود غدد آدرنال را وادار به تولید هورمون‌های کورتیکواستروئیدی می‌کند. مهم‌ترین گلوکوکورتیکوئیدهای که توسط آدرنال ترشح می‌شوند عبارتند از:

هیدروکورتیزون: نام رایج این هورمون کورتیزول است. این هورمون تبدیل چربی‌ها، پروتئین و کربوهیدرات‌ها به انرژی را تنظیم می‌کند. همچنین به تنظیم فشارخون و عملکرد قلبی عروقی هم کمک می‌کند.

منبع: غدد فوق کلیه | ساختار و ویژگی‌های آن۹