برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- احترام گذاشتن به حق نوجوان برای داشتن نظراتی مخالف با والدین خود

نوجوانی دوره‌ای خاص و بحرانی در زندگی فرزندتان است که او به دیدگاه‌ها و نگرش‌های تازه‌ای در مورد مسائل دست می‌یابد. در این زمان او می‌خواهد بنا بر تصور خود جهان را دگرگون کند و علیه سنت‌ها و ایدئولوژی‌های رایج به پا خیزد. در این مرحله است که ممکن است بسیاری از والدین گیر بیفتند!

اعمال فشار بر نوجوان و برخورد خشن با او می‌تواند باعث دلخوری و ناراحتی شود که به افزایش فاصله او از شما منجر می‌شود. بنابراین سعی کنید به صحبت‌های او به دقت گوش دهید، نظریات او را به طور منطقی به چالش بکشانید تا بتوانید با مشخص کردن فرضیات اشتباه، او رادر جهت درکی دقیق‌تر و واقع‌بینانه از مسائل راهنمایی کنید.

2- برقراری روابط دوستانه با نوجوان

دوران بلوغ، مرحله سازنده‌ای ست که دیدگاه فرزندتان نسبت به آینده شکل می‌گیرد. سعی کنید مطابق روز با جریان فکری و علایق فرزندتان همراه شوید و با او در مورد موضوعات مورد علاقه‌اش مانند مد و فشن، اخبار مربوط به سلبریتی‌ها و افراد مشهور، اخبار فیلم و تکنولوژی مانند یک دوست صمیمی صحبت کنید و با علاقه به حرف‌هایش گوش کنید. از طریق عضویت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک با او در ارتباط باشید تا بتوانید از علایق و فعالیت‌های روزانه او آگاه شوید.

زمانی که رابطه دوستانه با فرزندتان برقرار می‌کنید می‌توانید تجربه‌ها و اطلاعات خود را در زمینه‌های مختلف با او در میان بگذارید و در مورد رفتارهای پرخطر جنسی، مصرف مواد مخدر و دوستان ناباب با صبر و حوصله با او به بحث و گفتگو بپردازید. سعی کنید همیشه از او حمایت کنید تا او بتواند به راحتی در مورد مسائل مختلف با شما مشورت کند.

3- رشد و تقویت تفکر خلاق در نوجوان

فضای لازم جهت رشد و تقویت رفتارهای اکتشافی را در فرزندتان فراهم کنید و سبک‌های شناختی فردی و نوآوری‌های خلاقانه او را تشویق کنید. ادامه این روند باعث می‌شود که در تمامی جنبه‌های زندگی مانند کار و تحصیل به شیوه تفکر سازنده و مثبت دست یابد.

4- نوجوان را در انتخاب شغل و حرفه راهنمایی کنید

سن بلوغ و نوجوانی زمانی ست که فرزندتان بیش از پیش در جستجوی یافتن حرفه‌ای مناسب برای خودش است. با این حال او از جزئیات مربوط به یک مسیر شغلی خاص اطلاعی ندرد. پس فرزندتان را تشویق کنید تا به تفصیل به بررسی هر حرفه بپردازد و بتواند به اهداف و علایق خود دست یابد. با او در مسیر انتخاب شغلی همراه باشید و مزایا و معایب هر حرفه‌ای را به دقت بررسی کنید. در نهایت به او آزادی در انتخاب دهید و او را در مسیر انتخاب شغلی‌اش تشویق و حمایت کنید.

5- نیازهای مالی فرزندتان را برآورده سازید

ارزیابی صحیحی از نیازهای مالی فرزندتان داشته باشید و سعی کنید تا حد امکان پاسخگوی نیازهای او باشید. با توجه به این که سن بلوغ دوره رشدی حساسی است؛ در صورتی که نیازهای مالی نوجوان به خوبی برطرف نشود ممکن است برای تامین مالی خود به روش‌های غیر اصولی و نادرست روی آورد. همچنین پول توجیبی زیاد، عادت مصرف‌گرایی و خرج کردن اضافی را در او تقویت می‌کند. بنابراین با توجه به توانایی مالی خود و میزان نیازهای واقع‌بینانه او، مبلغی را به طور ماهانه در نظر بگیرید.

6- تقویت عزت نفس در نوجوان

اعمال قوانین سخت‌گیرانه و انضباط بیش از حد، باعث می‌شود که فرزندتان در محیطی سرشار از ترس و حس عدم کنترل بر شرایط خود رشد یابد. مسلما چنین فردی عزت نفس کمی خواهد داشت و نمی‌تواند در موقعیت‌های گروهی به عنوان رهبر یا تصمیم‌گیرنده رفتار کند. لازم است که فرزندتان به شما احترام بگذارد ولی ترس از محیط خانواده عامل بازدارنده در رشد طبیعی او خواهد بود. 

7- مشورت با متخصص و روانشناس

در صورتی که قادر به کنترل شرایط و بهبود روابط خود با فرزند نوجوان خود نیستید، بهترین گزینه مراجعه به یک روانشناس یا متخصص است. زمانی که مشکلات خود را برای متخصص عنوان می‌کنید، او با در نظر گرفتن تمامی جوانب و آموزش تکنیک‌های شیوه‌های ارتباط صحیح والدین با فرزند، کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات خود در ارتباط با نوجوان را به شیوه‌ای سازگارانه مدیریت کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به مشاوره روانشناسی نوجوان مراجعه کنید.

8- شناخت شخصیت نوجوان در سن بلوغ

زمانی که والدین با ویژگی‌های دوران نوجوانی و جوانی آشنا باشند، دیگر بسیاری از رفتار‌های ناخوشایند آنان را غیر طبیعی نمی‌پندارند و این امر سبب بروز عکس‌العمل در بین والدین و فرزندان نمی‌شود و به تیرگی روابط نوجوان با خانواده ختم نمی‌شوند. والدین باید دلیل رفتار نوجوانان را در این سن درک کنند همین امر کمک می‌کند که دیگر از بسیاری از رفتار‌های فرزندشان عصبانی نشوند و بتوانند کنترل شرایط را در دست داشته باشند.

منبع: رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ چگونه باید باشد؟۷