برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

راهکارهایی برای کنترل جنون خرید یا وسوسه خرید آنی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- برنامه‌ریزی مالی داشته باشید

هر ماه مخارج خود را از قبل پیش‌بینی و تلاش کنید تا در طول ماه بر اساس اولویت‌هایتان پیش بروید. شما می‌توانید هزینه‌ای را برای خرج‌های اضافی که صرفا بر اساس لذت می‌خواهید داشته باشید در نظر بگیرید. اگر همه چیز به طور دقیق از قبل پیش‌بینی شده باشد در مدیریت مالی خود کم‌تر به مشکل بر خواهید خورد.

2- لیست خرید را از قبل آماده کنید

قبل از این‌که به خرید بروید، مشخص کنید که چه چیزهایی می‌خواهید بخرید و تا چه حد می‌توانید برای آن‌ها هزینه کنید. وقتی لیست دقیقی در دست شما باشد کم‌تر احتمال دارد به سمت هزینه‌های اضافی کشیده شوید. پس تلاش کنید قبل از رفتن به هر فروشگاه برای خود یک لیست مشخص داشته باشید.

3- وقتی هیجان‌زده هستید به خرید نروید تا وسوسه خرید آنی نداشته باشید

از آنجایی که خرید تکانشی بیشتر ناشی از ناتوانی در کنترل هیجانات است، بهتر است زمان‌هایی که بسیار هیجان‌زده هستید را برای خرید کردن انتخاب نکنید. هیجانات شدید چه مثبت باشند چه منفی می‌توانند تصمیمات شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهند. در نتیجه به طور کل زمان‌هایی که شاد، غمگین یا عصبانی هستید وسوسه خرید در شما تشدید می‌شود.

4- مقدار مشخصی پول همراه خود ببرید

همراه داشتن پول بیش از آنچه نیاز دارید به احتمال زیاد شما را به سمت خریدهای غیرضروری می‌کشاند. از قبل پیش‌بینی کنید که چقدر هزینه خواهید کرد و همان مقدار پول همراه خود داشته باشید و یا اگر پول نقد با خود حمل نمی‌کنید می‌توانید کارتی را برای روزهای خریدتان در نظر بگیرید و به مقدار نیاز درآن پول بریزید. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که با کارت‌های بانکی اصلی خود به خرید می‌روند بیش از دیگران دست به خریدهای تکانشی می‌زنند.

5- دست از مقایسه بردارید

اگر همیشه آنچه دارید یا ندارید را با دیگران مقایسه می‌کنید، هرگز از آنچه می‌خرید راضی نخواهید بود و دائما در وسوسه خرید چیزهای دیگر به سر می‌برید. نحوه‌ اندیشه شما تأثیر بسیار زیادی بر امیال، احساسات، رفتارها و تصمیمات شما خواهد داشت. سعی کنید افکارتان را بیش‌تر بررسی کنید و در جهت جایگزینی افکار مخرب با افکار سالم بیشتر تلاش کنید.

منبع: جنون خرید | با وسوسه خرید آنی چگونه مقابله کنیم؟۹