برو به محتوای اصلی
سوال
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

برای پیشگیری از اعیتاد عوامل خانوادگی موثر کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. پیشگیری از اعتیاد در خانواده | کمبود محبت در خانواده

هنگامی که نیازهای عاطفی و نیاز به محبت در افراد توسط خانواده و اطرافیان ارضا نشود، فرد مجبور به ارضای این نیاز از طریق سایرین می‌شود. به همین دلیل ممکن است به سمت کسانی دست دراز کند که او را به سمت اعتیاد منحرف می‌کنند.

2. پیشگیری از اعتیاد | تبعیض بین اعضای خانواده

این کار، خود به تنهایی یکی از مهم‌ترین عواملی است که فرد را برای جبران کمبود و احساس حقارت خود، به سمت مصرف مواد مخدر می‌کشاند. برای اطلاع کامل از عوامل بروز اعتیاد به مواد مخدر می‌توانید به مقاله علل گرایش به اعتیاد۶ مراجعه کنید.

3. پیشگیری از اعتیاد در خانواده | محدود کردن فرزندان

همان طور که آزادی بیش از اندازه می‌تواند برای فرزندان مخرب باشد، محدود کردن بیش از اندازه نیز همان قدر آن‌ها را به سمت اعتیاد سوق می‌دهد. به صورتی که فرد برای جبران نیاز آزادی خود و اثبات استقلالش، در دام اعتیاد می‌افتد.

4. پیشگیری از اعتیاد | افراط در محبت کردن

زیاده روی در محبت کردن و لوس کردن فرزندان مانند کمبود محبت تاثیر مخربی بر پرورش آن‌ها دارد. طوری که فرد همیشه متکی به پدر و مادر است و هیچ گاه احساس استقلال نمی‌کند. از طرفی کودکی که همه نیازهایش در محیط خانواده برطرف شده، زمانی که وارد جامعه می‌شود با بی‌توجهی اعضای آن به نیازهای خود مواجه می‌شود و احساس ناتوانی می‌کند؛ در نهایت ممکن است برای کاهش فشارهای روانی خود به سمت مصرف مواد مخدر رو بیاورد.

5. پیشگیری از اعتیاد در خانواده | اعتیاد یکی از اعضای خانواده

در خانواده‌ای که سابقه اعتیاد در آن وجود دارد رسیدگی و کنترل بر فرزندان کاهش می‌یابد؛ از طرفی فرزندان از والدین خود الگوبرداری کرده و خود در بزرگسالی هنگام مواجه با بحران، به جای حل مسئله اعتیاد را انتخاب می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده درصد بسیار زیادی از معتادان والدین معتاد داشته‌اند.

6. پیشگیری از اعتیاد | فقر آگاهی

تحصیلات کم یا بی سوادی والدین بر سطح آگاهی آنها از روش‌های فرزندپروری و نحوه تربیت فرزندان تاثیر دارد. همچینین بی سوادی یا کم سوادی، خودش باعث مشکلاتی در جامعه می‌شود که یکی از آنها عدم آگاهی بر پیشگیری از اعتیاد اعضای خانواده است. عدم آگاهی جوانان از آسیب‌ها و عوارض اعتیاد نیز زمینه‌ساز این مسئله می‌شود.

 

منبع : پیشگیری از اعتیاد در خانواده | خانواده چه می‌تواند بکند؟۱۰