برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

با نوجوان لجباز باید چگونه برخورد کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

سرزنش نکنید

نصیحت کردن، سرزنش، طعنه و کنایه را کنار بگذارید. انجام دادن این کار اثرات مخربی روی نوجوان شما خواهد گذاشت. به جای نصیحت کردن، سعی کنید دلایل‌تان را توضیح و نظرتان را بگویید. او را مطمئن کنید که هر تصمیمی بگیرد شما کمکش می‌کنید. 

کنار نوجوان خود باشید

یکی از نکاتی که والدین باید رعایت کنند این است که فضای صمیمی با نوجوان خود داشته و رابطه دوستانه برقرار کنند. اگر موضوعی مطرح شد، کنارش باشید و او را در هیچ شرایط تنها نگذارید. احساس اعتماد و اطمینان به شما، می‌تواند لجبازی را تا حد زیادی کم کند.

دلیل منطقی بیاورید

اگر در زمینه‌ای با او مخالف هستید و فعلا دوست ندارید کاری را انجام بدهد، دلایل منطقی برایش بیاورید. به او نگویید مخالفت شما دلیل خاصی ندارد و شما دوست ندارید این کار را انجام بدهد. این جملات می‌توانند لجبازی او را تقویت کند. برای این کار می‌توانید بگویید: "من برای مخالفت با این کار چند دلیل دارم که اگر دوست داشته باشی درباره‌شان صحبت کنیم" و یا "بنا به این دلیل، من با این کار مخالفم". سعی کنید علت اصلی را مشخص و با او منطقی و روشن صحبت کنید.

لجبازی در دوران نوجوانی با تشویق از بین می‌رود

برخلاف چیزی که فکر می‌کنید، نوجوانان عاشق مسئولیت‌پذیری هستند. سعی کنید از کارهای به ظاهر کوچک شروع و مسئولیت‌های بزرگتری را به آن‌ها محول کنید. یادتان نرود که او را تشویق کنید و از توانمندی‌هایش تعریف کنید. با این کار او می‌فهمد که شما او را دوست دارید و بهترین تصمیم‌ها را برایش می‌گیرید.

جملات دستوری به کار نبرید

یکی از مواردی که در این دوره باید رعایت کنید، این است که به نوجوان اصلا دستور ندهید. به دلیل شرایط سنی و ویژگی‌های جدیدی که به او اضافه شده است، دستور دادن شما فقط اوضاع را خراب‌تر می‌کند. اگر خواسته‌ای دارید سعی کنید دوستانه مطرحش کنید و مثل بزرگترها با او برخورد کنید.

می‌توانید از جمله‌های "اگر ممکن است این کار را انجام بده"، "اگر وقت داشتی..."، "خیلی خوب می‌شد اگر این کار را انجام می‌دادی"، "کاش بتوانی در این زمینه به من کمک کنی"، "اگر نظر من را بخواهی..."، استفاده کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

درک کنید

لجبازی در دوران نوجوانی با سرسختی آن‌ها در تصمیم‌هایشان همراه است پس سعی نکنید با صحبت‌های طولانی و نصیحت او را متقاعد کنید که اشتباه می‌کند. با این کار، مخالفت آن‌ها نیز بیشتر شده و قطعا کار به جایی نمی‌رسد. بهترین راهکار در این موارد این است که به او بفهمانید احساساتش را درک و می‌دانید چه می‌گوید.

می‌توانید از این جملات استفاده کنید: "شرایطت را کاملا درک میکنم و می‌دانم چه احساسی داری، ولی اگر من جای تو بودم...." یا " نظر من این است که... تو خودت تصمیم‌گیرنده نهایی هستی و نظرت برای ما محترم است".

منبع: لجبازی در دوران نوجوانی | علل و راه‌های مقابله۲۹