برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

چگونه بفهمیم عادت‌های بد داریم و آن‌ها را تشخیص دهیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

متوجه شدن علت ناراحتی دیگران

 بررسی کنید که اخیرا دلیل ناراحتی دیگران از شما چیست. مبنا را فقط یک نفر قرار ندهید ممکن است اشخاص به دلایل مختلفی از شما ناراحت شوند. به علتی توجه کنید که در چند نفر مشترک و در آن هم نظر هستند. در این صورت به راحتی می‌توانید بفهمید عادت‌های بدی که در شما وجود دارد چیست که باعث ناراحتی دیگران می‌شود.

برای چه چیزهایی توجیه کاذب می‌کنید 

هرکدام از ما در صورت بروز اشتباه یا چیزی که غیرقابل‌ قبول اطرافیان است شروع به توجیه می‌کنیم. این توجیه‌ها در بعضی از موارد حقیقت دارد اما گاهی خودمان هم می‌دانیم فقط برای دوری از سرزنش استفاده‎ می‌کنیم. توجه کنید که این کار را برای چه چیزهایی بیشتر تکرار می‌کنید. مطمئن باشید که آن‌ها عادت‌های بد شما هستند.

پرسش مستقیم از دیگران

از دیگران بخواهید که بگویند عادت‌های بد شما از نظر آن‌ها چیست. بخواهید که به طور واضح و بدون مورد توجه قرار دادن چیزی این کار را بکنند. حرف‌های یک نفر را معیار قرار ندهید و ببینید که چه چیزی مورد تاکید بسیاری از افراد است. با این روش به خوبی رفتار‌های بدتان را تشخیص می‌دهید.

رفتارهایتان را یادداشت کنید

رفتارهای خود را در طول روز بدون این که چیزی را از قلم بیندازید بنویسید و جزئیات را فراموش نکنید. بعد از یادداشت کردن آن را مطالعه کنید و فکر کنید که این نوشته‌ها راجع به شخص دیگری است. بعد از چند روز یادداشت کردن و بررسی توجه کنید که چه چیزی به نظر شما آزاردهنده و اشتباه است.

زیرنظر گرفتن عادت‌های بد دیگران

عادت‌های بد دیگران را تشخیص دهید اما آن‌ها را قضاوت نکنید. توجه کنید چه چیزی در رفتار آن‌ها وجود دارد که شما را آزار می‌دهد. بعد از آن به خودتان توجه کنید و ببینید که این عادات و رفتارها را خودتان هم انجام می‌دهید یا نه. اگر این رفتارها در خودتان نیز وجود داشت بدانید که عادت‌های بدی دارید.

منبع: عادت‌های بد و راه‌های رهایی از آن۳۷