برو به محتوای اصلی
سوال
ناشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

علائم و نشانه های اوتیسم چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. علائم اوتیسم | تعاملات اجتماعی ضعیف

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های اوتیسم اختلال در تعاملات اجتماعی است. کودکان نرمال، به چهره افراد خیره می‌شوند، لبخند می‌زنند، و با دیگران بازی می‌کنند. اما کودکان اوتیسم در این گونه تعاملات مشکل دارند. تماس چشمی ندارند، به اسم شان پاسخ نشان نمی‌دهند و دیر به حرف می‌آیند. کودکان اوتیسم در بازی‌های گروهی مشکل دارند و تعامل نمی‌کنند.

دوست دارند که تنها باشند و به محبت یا خشم والدین نیز واکنشی طبیعی نشان نمی‌دهند. بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم نمی‌توانند دیگران را درک کنند و از دید آن‌ها به قضایا نگاه کنند. همچنین این افراد در کنترل هیجانات و احساسات خود نیز مشکل دارند. در صورت سرخوردگی، رفتارهایی همچون جیغ زدن، گاز گرفتن و خودزنی نشان می‌دهند.

2. ناتوانی در تکلم

کودکان نرمال، تا قبل از سه سالگی شروع به صحبت می‌کنند و حرف زدن را یاد می‌گیرند. اما کودکان اوتیسم با تاخیر شروع به حرف زدن می‌کنند. بسیاری از کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، نمی‌توانند از زبان گفتاری استفاده کنند و منظور خود را با استفاده از زبان اشاره، عکس و غیره نشان می‌دهند.

بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم (حتی بزگسالان) از درک معانی کنایه آمیز، زبان بدن و قدرت صدا عاجز هستند و درنتیجه نمی‌توانند ارتباط موثری با دیگران داشته باشند و دچار سرخوردگی می‌شوند. لازم به ذکر است که بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم، با مداخله به هنگام و درمان مناسب زبان گفتاری را یاد می‌گیرند و می‌توانند به خوبی صحبت کنند.

3. علائم اوتیسم | رفتارهای تکراری

یکی دیگر از علائم بسیار مهم اوتیسم علائق محدود و رفتارهای تکراری است. از رایج‌ترین رفتارهای تکراری افراد مبتلا به اوتیسم می‌توان به پریدن، چرخیدن، تکان دادن دست‌ها، چیدن چند باره اشیا، تکرار حرف‌ها و واژه‌ها اشاره کرد. این رفتارهای تکراری را می‌توان در بازی‌های کودکان اوتیسم مشاهده کرد.

این کودکان در هنگام بازی با اسباب بازی‌ها، ساعت‌ها به مرتب کردن و چیدمان دقیق وسایل خود می‌پردازند. در صورتی که کسی این نظم و تکرار آن‌ها را برهم بزند، به شدت عصبانی می‌شوند و رفتاری‌های نابهنجار همچون جیغ زدن و گریه کردن را از خود نشان می‌دهند. ممکن است که این رفتارهای تکراری به صورت وسواس بروز پیدا کند.

4. اختلال در پردازش‌های حسی

بسیاری از بیماران مبتلا به اوتیسم به داده‌‌های حسی واکنش‌های نامعمولی نشان می‌دهند. مثلا ممکن است که صداهای طبیعی همچون بوق ماشین، آن‌ها را گیج و آشفته کند. بیماران اوتیسم به لمس شدن بسیار حساس هستند و نسبت به آن حالت دفاعی می‌گیرند.

از دیگر نشانه‌های اختلال حسی و حسایت بیش از حد افراد اوتیسم می‌توان به مقاومت در لباس پوشیدن و مقاومت به حضور در مکان‌هایی با نور زیاد اشاره کرد. اختلالات حسی با استفاده از روش‌هایی همچون درمان یکپارچگی و کاردرمانی بهبود می‌یابد.

5. علائم اوتیسم | هرزه خواری

هرزه خواری به معنی خوردن چیزهای غیر خوراکی است. هرزه خواری در سنین 18 تا 24 ماهگی طبیعی است و بسیاری از نوزادان هر چیزی را به دهان می‌برند. اما برخی از افراد اوتیسم هرزه خواری را در سنین بالاتر نیز ادامه می‌دهند و موادی همچون خاک، گل و گچ را نیز به دهان می‌برند.

به همین دلیل لازم است که آزمایشات پزشکی دوره ای انجام شود تا از سلامت و عدم ابتلا به عفونت‌ها و باکتری‌ها اطمینان حاصل کرد. شیوه‌های تربیت فرزند۷ در این گونه از کودکان باید با کودکان دیگر متفاوت باشد و معمولا نیز در مدارس استثنایی تحصیل می‌کنند.

6. اختلالات خواب

بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم، اختلال خواب دارند. اغلب آن‌ها در به خواب رفتن مشکل دارند و در طول خواب نیز به طور مداوم بیدار می‌شوند. همچنین بسیاری از آن‌ها سحر خیز هستند.

7. علائم اوتیسم | اختلالات ژنتیکی

معمولا کودکان مبتلا به اوتیسم از نقص‌های ژنتیکی رنج می‌برند که تشخیص آن‌ها به عهده‌ی پزشک متخصص است. نقص‌هایی مانند سندرم ایکس‌شکننده، سندرم آنجلمن، توبروز اسکلروزیس یا تصلب تکمه‌ای، اختلال کروموزوم ۱۵ و دیگر اختلال‌های ژنی و کروموزومی ممکن است در کودکان اوتستیک وجود داشته باشد و در رشد مغز آن‌ها اختلال ایجاد کند.

 

منبع : علائم اوتیسم | نشانه‌های کودکان مبتلا به اوتیسم چیست؟۹