برو به محتوای اصلی
سوال
ناشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

اولین پریود در چه سنی اتفاق می افتد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

سابقه خانوادگی در تجربه اولین پریود

اگر شما به عوان مادر در سن کمتر از 15 سالگی قاعدگی را تجربه نکرده‌اید، احتمال دارد دخترتان نیزمثل خودتان باشد و درسنین بالاتر با این موضوع مواجه شود که دراین صورت جای نگرانی نیست. مخصوصاً اگر مادر، خواهر یا حتی خواهرزاده شما در سنین بالا  قاعده شده‌اند.

وزن پایین اولین پریود را به تعویق می‌اندازد

وزن کمتر از حد نرمال و پایین می‌تواند روی هورمون‌ها اثر بگذارد و مانع شروع قاعدگی شود. اگر وزن دختر شما 10 درصد  کمتر از وزن مناسب بدنش باشد، می‌تواند مانع فعالیت مناسب قاعدگی و ترشح هورمون‌های زنانه شود.

اضافه وزن چه تاثیری در شروع قاعدگی دارد؟

اگر دخترتان دچار اضافه وزن است احتمالا دیرتراولین پریود اش را تجربه خواهد کرد. بدن دختران نوجوان برای ترشح هورمون‌های زنانه، نیاز به حد متعادل چربی دارد. میزان چربی بالا یا پایین می‌تواند عملکرد هورمون‌ها را مختل کند.

فعالیت بدنی زیاد

قراردادن بدن در شرایط سخت و سنگین و انجام دادن فعالیت مثل رقص یا ورزش‌های سنگین مانند دو میدانی می‌تواند باعث تأخیر در اولین قاعدگی شوند. حرکات تند و سریع بدن، چربی‌های بدن را می‌سوزاند و کالری کم می‌کند که این امر موجب به هم ریختن تعادل بدن می‌شود. به طور کلی دختران ورزشکار دیرتراز دخترانی که فعالیت ندارند، پریود می‌شوند.

استرس بیش از حد اولین پریود را به تاخیر می‌اندازد

فشا‌ر‌های استرسی و تنش‌های روحی روانی می‌تواند باعث به تأخیر انداختن اولین قاعدگی شود. به این معنا که فرد مدام تحت استرس شدید باشد. این استرس ممکن است ناشی از مسائل درسی مدرسه یا خانوادگی باشد.

مصرف برخی دارو‌ها

استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد سرطان، ضد آلرژی، داروهای تنظیم کننده فشار خون و افسردگی می‌توانند تعادل هورمونی بدن را برهم بزند و باعث تأخیر در قاعدگی شود. معمولاً

 

منبع : تجربه اولین پریود | اولین قاعدگی، اولین رفتار۶