برو به محتوای اصلی
سوال
ناشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

درمان کابوس‌های شبانه در کودکان چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

گوش دادن و فهمیدن

سعی کنید  کودک را درک کرده و او را به خاطر ترس‌هایش سرزنش یا تمسخر نکنید. این کار می‌تواند شدت مشکل فرزندتان را افزایش دهد. در واقع بسیاری از والدین نادانسته با روش‌های تربیتی نادرست نه تنها به کودک کمک نمی‌کنند، بلکه منجر به افزایش مشکلات او نیز می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقالات ما با عناوین آموزش تربیت کودک۳ و 9 نکته حساس برای تربیت فرزند۳ مراجعه کنید. 

درمان کابوس‌های شبانه در کودکان | اطمینان دهی

 بسیار اهمیت دارد که اگر کودکتان ترسیده است به او اطمینان بدهید، و درباره‌ی امنیتش با او صحبت کنید. پس از اتفاق افتادن کابوس چند دقیقه کنار کودک بنشینید و به او اطمینان خاطر بدهید که در همه حال مراقب او خواهید بود. 

مهارت‌های مقابله‌ای را آموزش دهید

به کودکانتان این مهارت‌ها را آموزش دهید و درباره پاسخ مناسب جایگزین بحث کنید، مثل شجاع بودن؛ و یا مثبت فکر کردن. شما می‌توانید خودتان را هم مثال بزنید که وقتی از چیزی می‌ترسید چطور با آن مقابله می‌کنید. همچنین می‌توانید با خواندن داستان‌هایی که در آن شخصیت‌های داستانی با ترس‌هایشان رو به رو شده و آن را کنترل کرده‌اند، به فرزندتان کمک کنید.

درمان کابوس‌های شبانه در کودکان | بازی و لذت بردن در تاریکی
 

ممکن است بخش زیادی از کابوس‌های کودک به خاطر ترس او از تاریکی باشد. از همین رو می‌توانید یک بازی در تاریکی با هم انجام دهید تا کودک از آن لذت ببرد. مثلاً می‌توانید از وسایلی که در تاریکی می‌درخشند برای ترتیب دادن یک بازی ماجراجویی و یافتن آن شب نماها استفاده کنید.

برای آگاهی بیشتر از ترس از تاریکی در کودکان ۳کلیک کنید. 

از تخیل خود استفاده کنید و خلاق باشید

از تخیل خود استفاده کنید و با ترس‌هایی خیالی مثل هیولاها بجنگید. بسیاری از خانواده دریافتند که جنگ با هیولا یک روش فوق‌العاده برای کمک به کودکان است تا بتوانند با ترس زمان خواب مقابله کنند. بعضی از بچه‌ها با حضور یک حیوان خانگی حتی یک ماهی در اتاق احساس راحتی می‌کنند. خوابیدن با آرامش بیشتر به آن‌ها کمک می‌کند تا کمتر دچار کابوس شوند. 

 

منبع : کابوس های شبانه کودکان | علائم، نشانه‌ها و درمان۴