برو به محتوای اصلی
سوال
ناشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

چگونه گریه کودک را کنترل کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. بررسی وضعیت کودک

ممکن است دلیل اصلی گریه‌ی کودک گرسنگی باشد. سعی کنید به نوزادتان شیر بدهید. در مرحله‌ی بعدی پوشک او را چک کنید و ببینید احتیاج به تعویض دارد یا خیر. ممکن است حتی یک گزیدگی کوچک باعث گریه‌ی فرزندتان شده باشد بنابراین بدن کودک را خوب نگاه کنید. دمای بدن نوزادتان را چک کنید و مطمئن شوید دمای بدنش نرمال است. به طور کلی با بررسی وضعیت نوزاد می‌توانید مشکل اصلی او را متوجه شوید.

2. نحوه برخورد با گریه کودک | کودکتان را تکان دهید

تحقیقات نشان می‌دهد تکان دادن کودکان باعث آرامش آن‌ها می‌شود. کودک را روی بازوهایتان گذاشته و به آرامی تکان دهید. این کار باعث می‌شود علاوه بر بند آمدن گریه، در بزرگسالی از سلامت روان خوبی برخوردار شود. توصیه می‌کنیم مقاله سن تربیت کودک۳ را مطالعه کنید.

3. ماساژ دادن کودک

ماساژ دادن یکی از بهترین درمان‌های کولیک معده برای نوزادان است. چه فرزند شما کولیک معده داشته باشد و چه نه‌ ماساژ دادن به آرامش او کمک می‌کند. نوزادان به طور معمول هم زمان شیر می‌خورند و نفس می‌کشند؛ این فرآیند باعث ایجاد گاز معده می‌شود و کودک با گریه کردن سعی در خارج کردن این گاز می‌کند.

بعد از هر بار شیر دادن در موقعیت ایستاده تقریبا 10 دقیقه به آرامی به پشتش ضربه بزنید. زمان‌هایی که به خاطر گاز معده گریه می‌کند، ماساژ دادن می‌تواند باعث آرامش کودک شود.

4. نحوه برخورد با گریه کودک | حرکات دوچرخه‌ای

درد در ناحیه‌ی معده می‌تواند باعث گریه‌های مداوم و شدید در کودک شما شود. کودک را روی زمین بخوابانید و پاهایش را مثل رکاب زدن دوچرخه تکان دهید. این کار کمک می‌کند کودک شما آروغ بزند و بعد گریه اش متوقف می‌شود.

5. کودک را زیاد در معرض محرک‌ها قرار ندهید

شرایط متشنج و سر و صداهای زیاد و یا دیدن محیط شلوغ کودک را می‌ترساند. کودک با گریه کردن سعی در ابراز نارضایتی خود می‌کند. زیادی غذا دادن یا بغل کردن بیش از حد هم باعث نارضایتی کودک می‌شود. سعی کنید در این شرایط کودک را به محیطی آرام ببرید که نور کم باشد. حذف محرک‌ها به بند آمدن گریه‌ی کودک و کنترل آن کمک می‌کند.

6. نحوه برخورد با گریه کودک | حواس او را پرت کنید

مشکل کودک شما هر چیزی که باشد، حواس پرتی به بند آمدن گریه اش کمک می‌کند. می‌توانید از تکنیک‌های زیر برای پرت کردن حواس کودک استفاده کنید :
- از عروسک‌های صدا دار استفاده کنید

- کودک را لب پنجره ببرید تا با دیدن آدم‌ها، ماشین‌ها و درخت‌ها سرگرم شود

- برای او موسیقی پخش کنید

- حرکات خنده دار انجام دهید

- با او بازی کنید

 

منبع : نحوه برخورد با گریه کودک | واکنش در برابر گریه آموخته شده۳