برو به محتوای اصلی
ناشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

چگونه با کودک خود مهربان‌تر باشیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عشق ورزیدن

زمانی که کودک عشق پدر و مادر را به خود احساس کند می‌تواند رابطه خوبی با آنها برقرار کند. محبت قلبی به تنهایی جوابگوی نیازهای درونی کودک نیست. کودک با نوازش، بوسه و تبسم آرامش می‌گیرد، اعتماد به نفسش بالا می‌رود و می‌فهمد که در زندگی کسانی هستند که بدون هیچ قید و شرطی عاشقانه دوستش دارند و از او حمایت می‌کنند. 

کشف علایق مشترک بین خود و فرزندان

اختلاف سنی و تفاوت نسل‌ها عاملی است که در بسیاری خانواده‌ها باعث می‌شود والدین نتوانند ارتباط مؤثری با کودکان خود برقرار کنند؛ در این شرایط بهترین کار این است که به دنبال علایق و نقاط مشترک میان خود و فرزندتان بگردید و آن‌‌ها را تقویت کنید.

برای پیدا کردن این نقاط مشترک باید از اینکه فرزندتان وقتش را چطور می‌گذراند و چه کارهایی انجام می‌دهد اطلاع پیدا کنید. در فعالیت‌هایی که مورد علاقه فرزندتان است شرکت کنید، به پارک بروید پا به پای فرزندتان بخندید و لذت ببرید. اگر چند تا بچه دارید برای هرکدام وقت جداگانه‌ای بگذارید و از کنار هم بودن لذت ببرید. برای صمیمیت با کودکان باید وقت بگذارید.

صبور بودن

اگر روز سختی داشتید با کودک بد رفتاری نکنید و سر او خالی نکنید. برای آرام کردن خودتان راهی پیدا کنید. سعی کنید همیشه شاد و پرانرژی باشید و آرامش خود را حفظ کنید. کودکان در صورتی صفاتی همچون شادی و صبور بودن را می‌آموزند که والدینی پر انرژی داشته‌ باشند. وقتی فرزندتان باشما صحبت می‌کند حرف او را مرتب قطع نکنید، چون او احساس می‌کند نمی‌خواهید با او صحبت کنید و انگیزه خود را برای حرف زدن با شما از دست می‌دهد. به حرف‌های او با صبر و حوصله گوش دهید و به او بفهمانید که با گوش دادن به حرف‌‌هایش برای او ارزش قائلید. 

بازی کردن با کودک

زمانی که با کودک بازی می‌کنید احساس می‌کند به او محبت می‌کنید و با همین بازی‌ها علایق ذاتی کودک در درون او بوجود می‌آید. بازی کردن باعث صمیمیت با کودکان می‌شود. این یک راه خوب برای تقویت رابطه بین شما و فرزندتان است. به کودک بازی‌هایی که در زمان کودکی خودتان می‌کردید را یاد بدهید و زمان طولانی‌تری را در کنارش بگذرانید چون او به وجود شما نیاز دارد. با تمام وجودتان پیش فرزندتان باشید تا او هم شما را کنار خودش احساس کند.

منبع: مهربانی با کودکان | چگونه با کودک خود مهربان‌تر باشیم؟۹