برو به محتوای اصلی
ناشناس
۱۰ روز پیش پرسیده شده

چگونه با کودک خود مهربان‌تر باشیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عشق ورزیدن

زمانی که کودک عشق پدر و مادر را به خود احساس کند می‌تواند رابطه خوبی با آنها برقرار کند. محبت قلبی به تنهایی جوابگوی نیازهای درونی کودک نیست. کودک با نوازش، بوسه و تبسم آرامش می‌گیرد، اعتماد به نفسش بالا می‌رود و می‌فهمد که در زندگی کسانی هستند که بدون هیچ قید و شرطی عاشقانه دوستش دارند و از او حمایت می‌کنند. 

کشف علایق مشترک بین خود و فرزندان

اختلاف سنی و تفاوت نسل‌ها عاملی است که در بسیاری خانواده‌ها باعث می‌شود والدین نتوانند ارتباط مؤثری با کودکان خود برقرار کنند؛ در این شرایط بهترین کار این است که به دنبال علایق و نقاط مشترک میان خود و فرزندتان بگردید و آن‌‌ها را تقویت کنید.

برای پیدا کردن این نقاط مشترک باید از اینکه فرزندتان وقتش را چطور می‌گذراند و چه کارهایی انجام می‌دهد اطلاع پیدا کنید. در فعالیت‌هایی که مورد علاقه فرزندتان است شرکت کنید، به پارک بروید پا به پای فرزندتان بخندید و لذت ببرید. اگر چند تا بچه دارید برای هرکدام وقت جداگانه‌ای بگذارید و از کنار هم بودن لذت ببرید. برای صمیمیت با کودکان باید وقت بگذارید.

صبور بودن

اگر روز سختی داشتید با کودک بد رفتاری نکنید و سر او خالی نکنید. برای آرام کردن خودتان راهی پیدا کنید. سعی کنید همیشه شاد و پرانرژی باشید و آرامش خود را حفظ کنید. کودکان در صورتی صفاتی همچون شادی و صبور بودن را می‌آموزند که والدینی پر انرژی داشته‌ باشند. وقتی فرزندتان باشما صحبت می‌کند حرف او را مرتب قطع نکنید، چون او احساس می‌کند نمی‌خواهید با او صحبت کنید و انگیزه خود را برای حرف زدن با شما از دست می‌دهد. به حرف‌های او با صبر و حوصله گوش دهید و به او بفهمانید که با گوش دادن به حرف‌‌هایش برای او ارزش قائلید. 

بازی کردن با کودک

زمانی که با کودک بازی می‌کنید احساس می‌کند به او محبت می‌کنید و با همین بازی‌ها علایق ذاتی کودک در درون او بوجود می‌آید. بازی کردن باعث صمیمیت با کودکان می‌شود. این یک راه خوب برای تقویت رابطه بین شما و فرزندتان است. به کودک بازی‌هایی که در زمان کودکی خودتان می‌کردید را یاد بدهید و زمان طولانی‌تری را در کنارش بگذرانید چون او به وجود شما نیاز دارد. با تمام وجودتان پیش فرزندتان باشید تا او هم شما را کنار خودش احساس کند.

منبع: مهربانی با کودکان | چگونه با کودک خود مهربان‌تر باشیم؟۱