برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

افسردگی بعد از طلاق چه علائمی دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سرکوب احساساتی مانند اندوه و غم بعد از طلاق، می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود. زمانی که با احساسات درونی خود می‌جنگید و می‌خواهید وانمود کنید که همه چیز خوب و عادی است، فشار روحی بیشتری به شما وارد خواهد شد. علائم افسردگی بعد از طلاق به صورت زیر نمود می‌کند:

  • تحریک‌پذیری در برابر موضوعات کوچک
  • احساس ناامیدی و بی‌ارزشی
  • بد‌بینی
  • کج‌خلقی

برای رهایی از افسردگی پس از طلاق، کارهای زیر را انجام دهید:

  • احساسات خود را تخلیه کنید. این تخلیه احساسات می‌تواند به صورت گریه کردن در تنهایی و صحبت کردن با یکی از دوستان و اعضای مورد اعتماد خانواده است.
  • برای خودتان وقت بگذارید. کارهایی که به آن علاقه‌مند هستید انجام دهید. خرید کنید، یک مسافرت کوتاه و نزدیک ترتیب دهید و یا به دیدار کسی که دوستش دارید بروید.
  • تنها نمانید. با اعضای خانواده خود وقت بیشتری را بگذارنید و از تنها ماندن و انزوای طولانی‌مدت خودداری کنید.
  • اهداف خود را بازبینی کنید. هدف‌های جدید که بتواند امید را در وجودتان برانگیزد، برای خود در نظر بگیرید.

منبع: چطور با افسردگی بعد از طلاق کنار آییم؟۲

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. افسردگی و بی‌اشتهایی

تغییر اشتها و کاهش تمایل به غذا خوردن حتی برای آن دسته از غذاهایی که یک زمان جزو محبوب‌ترین غذاهای زندگیتان بوده‌اند از اتفاقاتی است که در اثر افسردگی پس از جدایی رخ می‌دهد. البته در بعضی از افراد این اتفاق برعکس است و باعث پرخوری و افزایش وزن ناگهانی می‌شود.

2. حساس و زودرنج شدن

این اتفاق بیشتر برای کسانی می‌افتد که بعد از طلاق مجددا تصمیم می‌گیرند با خانواده‌ی خود زندگی کنند. آن‌ها بعد از شنیدن هر حرفی حتی بدون منظور، احساس سربار بودن می‌کنند و خیلی زودرنج می‌شوند.

3. گریه کردن بدون دلیل در افسردگی

بعد از جدایی بسیاری از افراد دچار احساس پوچی می‌شوند و حال خوبی که نسبت به زندگی داشتند را از دست می‌دهند. به دلیل احساس تنهایی و پوچی و احساس بی‌انگیزگی، بدون دلیل گریه می‌کنند و گاهی ممکن است کنترل اشک‌های خود را از دست بدهند و در حضور دیگران هم بی‌قرار شوند.

4. احساس ناامیدی و ترس از آینده در افسردگی

بسیاری از افرادی که پس از جدایی دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند احساس ترس از آینده دارند. این احساس ناامیدی بیشتر در زنان دیده می‌شود زیرا از طرز فکر اطرافیان و فامیل می‌ترسند و ممکن است با خود بگویند (مرد زندگی من چیزی را از دست نداد در حقیقت این فقط من بودم که زنانگی‌ام را باختم.) البته باید بدانید این طرز فکر کاملا غلط است و هر دو جنس مرد و زن از طلاق آسیب می‌بینند.

5. اختلالات خواب یا بی‌خوابی

خیلی‌ها بعد از طلاق گمان می‌کنند که زندگی آن‌ها به پوچی و تباهی رسیده و دلیلی برای ادامه‌ی زندگی ندارند. بسیاری از آن‌ها با قرص‌های خواب‌آور مدام می‌خوابند و دیگر تلاشی برای بهتر شدن اوضاع نمی‌کنند.

6. افسردگی و دشواری در تمرکز کردن

از دست دادن تمرکز و کاهش کنترل برای توجه کردن روی یک مسئله و پرت شدن حواس از دیگر علائم افسردگی پس از طلاق است. 

7. عدم تمایل به تفریح و افسردگی

این احساس زمانی بیشتر به چشم می‌آید که متوجه می‌شوید انجام فعالیت‌هایی که یک زمانی بسیار خوشحالتان می‌کرد دیگر برایتان جذابیتی ندارد و حاضر به انجام آن‌ها نیستید.

8. فکر کردن زیاد به تنهایی و تمایل به خودکشی

اگر کسی به همسر سابق خود وابسته و علاقه‌مند باشد این افکار را بیشتر تجربه خواهد کرد و طی کردن این دوران برایش سخت‌تر می‌شود. نحوه‌ی برخورد اطرافیان با فردی که تازه طلاق گرفته در این مورد بسیار موثر است.

منبع: با افسردگی بعد از طلاق چه کنیم؟۱۴